PANIKA U GRADU

Nemir se uvukao među Zagrepčane: Ono što smo vidjeli kad smo došli s posla nitko nije mogao ignorirati

Dio Zagrepčana nije bio te sreće i ovo ljeto neće pamtiti po dobrome. Upravo zbog toga od policije su pokušali doznati više o onome što je uznemirilo cijeli grad
ZAGREB (8) Foto: Unsplash/Ilustracija

U Zagrebu se posljednjih dana, od Gajnica do Dubrave među ljude uvukao nemir. Osobito one koji ovih dana idu na more. Zabrinuti Zagrepčani na društvenim mrežama se žale na znakove koji ukazuju kako se nešto uistinu događa. Naime, već danima u Zagrebu vlada nemir zbog straha od provala. Panika je zavladala zbog izuzetno drske metode označavanja stanova za provalu, a sve se češće čuje kako je netko u zgradi pronašao znakove da mu je stan na neki način obilježen.

A posljednji jezivi slučaj markiranja potencijalnih meta odvio se jučer na Martinovki, nedaleko od centra Zagreba. Uznemireni gospodin koji živi u Unskoj ulici otkrio je za Jutarnji kako je u srijedu, na poziv svih susjeda, policija obišla zgradu u kojoj stanuje. Ono što su vidjeli nakon što su se vratili s posla, kaže, nitko nije mogao ignorirati.

Označeno 80 posto stanova

– Policajci su utvrdili kako je otprilike 80 posto stanova označeno silikonskom niti, a pukom srećom nije se dogodila niti jedna provala jer je velik broj stanara još uvijek nije na godišnjem – govori on.

No, dio Zagrepčana nije bio te sreće i ovo ljeto neće pamtiti po dobrome. Upravo zbog toga od policije su pokušali doznati točnu statistiku o provalničkoj tehnici koja je uznemirila cijeli grad, zamolivši ih za niz konkretnih podataka.

Policija je upitana kada su dobili prvu prijavu građana koji je na vratima uočio nit tanku poput paučine i koliko često dobivaju takve dojave. Uz to, i koje su još tehnike obilježavanja stanova aktualne među provalnicima koji haraju metropolom, kao i koliko ih je uhićeno…

283 provalne krađe u domove ove godine

Nažalost, konkretnih odgovora na ova pitanja još uvijek nema, no, ističu u svom odgovoru, tijekom tekuće je godine zabilježen pad provala u odnosu na lani. – Na području PU zagrebačke tijekom 2024. godine bilježimo 789 provalnih krađa u domove koje su u padu od 4,7 posto u odnosu na 2023. godinu kada bilježimo 828 provalnih krađa u domove.

Tijekom 2025. godine u prvih šest mjeseci na području PU zagrebačke bilježimo 283 provalne krađe u domove, koje su također u padu od 24,7 posto u odnosu na 2024. godinu kada bilježimo 376 provalnih krađa u domove – navode iz policije i ponavljaju kako su u posljednjih mjesec dana zaprimili ukupno četiri dojave o teškoj krađi u Karažnik ulici (Gajnice) i tri dojave s područja Ravnica.

– Uvažavajući tajnost izvida, a što je propisano odredbama članka 206. f stavka 1. i 2. Zakona o kaznenom postupku, nismo u mogućnosti u ovoj fazi intenzivnog kriminalističkog istraživanja podijeliti s javnošću više informacija – pojašnjava policija.

Provale se pomno planiraju

No, potrudili su se napisati podulji priručnik savjeta građanima kako se zaštititi od provala. Provale u domove, ističu, česta su kaznena djela i najrasprostranjeniji oblik teških krađa kojima gotovo bez iznimke može biti oštećen bilo tko.

– Provale se nerijetko pomno planiraju, a meta su često slabo zaštićeni objekti u kojima se nalazi vrijedni predmeti i novac. No ‘poziv‘ provalniku su i oni objekti kod kojih vlasnik ili korisnik vlastitom nepažnjom stvori priliku za krađu.

Neupitno je da u vrijeme godišnjih odmora i učestalijih putovanja postoji veći rizik od provala, no oprezan treba biti uvijek i kontinuirano poduzimati mjere samozaštite. One koje zasigurno pomažu u odvraćanju počinitelja da provale u dom čak i kod kraćeg izbivanja iz doma poput odlaska na neke događaje, na kratkotrajna putovanja i slično – navode iz PUZ-a.

Iako ih ne možemo predvidjeti, apeliraju, možemo poduzeti mjere kako bismo zaštitili dom od provale ili barem smanjili mogućnost da se ona dogodi. Primjenom samozaštitnih mjera, makar i onih najjednostavnijih, građani mogu pridonijeti zaštiti ne samo svoje već i imovine drugih osoba, susjeda, prijatelja, rodbine.

Foto: Unsplash/Ilustracija

Imajte svog budnog susjeda

– Policija nažalost ne može spriječiti sve kažnjive radnje jer fizički ne može biti na svakome mjestu, no odgovornim ponašanjem svakako je moguće utjecati na sprečavanje, ali i otkrivanje ovakvih pojava – poručuju i navode kako ‘susjedi, prijatelji ili rodbina mogu biti dragocjeni u prevenciji provala i drugih kažnjivih radnji‘.

– Neupitno je da kod pažljivih susjeda provalnici i prevaranti imaju minimalne izglede. Poticanje susjedskog, neformalnog nadzora odnosno građana da pomažu jedni drugima i da uz policiju budu čuvari imovine koji će joj javljati o sumnjivim pojavama i kretanjima u svom susjedstvu, bit je prevencije i suradnje zajednice i policije.

Ideja se temelji na preuzimanju odgovornosti za druge, međusobnom poznavanju susjeda, potrebi da zaštitimo jedni druge, interveniramo i u konačnici dojavimo policiji ukoliko primijetimo nešto sumnjivo.

Imajte svog budnog susjeda, osobu od povjerenja koja će vam prazniti sandučić i obilaziti dom. I to ne samo dok ste duže odsutni već zamolite susjeda da obrati pažnju na vaš dom te reagira na sumnjivo ponašanje i sumnjive osobe i u slučajevima kraćeg izbivanja – savjetuju Zagrepčanima.

Zatvarajte vrata i balkone!

Činjenica da je nepoduzimanje najjednostavnijih samozaštitnih mjera poput zatvaranja vrata balkona i prozora, jedan od osnovnih čimbenika koji utječe na činjenje ili nečinjenje kažnjivih djela, uvijek izaziva iznenađenje i čuđenje, navode dalje.

– No, analize pokazuju da se kažnjiva djela događaju u različito doba dana te da ih je najviše počinjeno lomljenjem uloška cilindra brave (uglavnom je i riječ o bravama lošije kvalitete), preskakanjem balkona, korištenjem podesnih predmeta u blizini domova (ljestava, sanduka i slično).

Međutim, činjenica je i da provalnici izbjegavaju mjesta gdje postoji tehnička zaštita (video nadzor i/ili mehanička zaštita) ili pokušaju provaliti i odustanu, jer im za provalu treba više vremena i pomagala. Stvara se veća buka, što povećava i mogućnost da će ih netko vidjeti. Krade se ono što je nemarno ostavljeno na dohvat ruke, poput nakita, manje tehničke opreme, novca – otkrivaju.

Foto: Unsplash/Ilustracija

Kako se zaštititi

Uz osvješćivanje važnosti dobrosusjedskih odnosa, jednako važno poduzimanje pojedinačnih mjera predostrožnosti odnosno samozaštitnih mjera, a savjete donose u nastavku:

• Uvijek zaključavajte ulazna vrata, bez obzira na to koliko dugo ćete biti odsutni, jer sigurnost kreće od njih.

• Sjetite se i otvorenog prozora ili balkonskih vrata.

• Nemojte tik uz kuću ostavljati predmete koji omogućavaju lakše penjanje, poput ljestava ili sanduka.

• Na obiteljskim kućama česte su mete lopova prozori, balkoni, velike staklene površine na vratima i slično pa ukoliko ste u mogućnosti ugradite dodatnu zaštitu.

• Ako već niste, nadogradite mehaničku zaštitu. Mehanička se zaštita odnosi na zaštitu cilindričnog uloška od lomljenja, prihvatnu metalnu pločicu na dovratniku i na samu bravu koja treba biti čvrste konstrukcije, posebno njezin zasun. Isto tako, postoji mogućnost dodatne mehaničke zaštite na građevinskoj stolariji (protuprovalni okovi na prozorima i vratima).

• Elektronska zaštita (videonadzori i alarmni sustavi) signalizira neovlašten ulazak u stan i također odvraća potencijalnog počinitelja. Alarmne sustave pri napuštanju doma ne zaboravite uključiti.

• Zvuk alarma ili automatsko paljenje svjetla sa senzorima pokreta vrlo vjerojatno će otjerati provalnike s vaših vrata, a daljinsko upravljanje rasvjetom također može pomoći da stvorite privid da je netko od ukućana kod kuće. Stoga, ukoliko ste u mogućnosti, prilaze kući ili stanu osvijetlite senzorskim svjetiljkama te tijekom odsutnosti koristite tzv. vremenski programirane utičnice koje omogućuju povremeno uključivanje svjetala.

• Lako dostupne podrumske i garažne prozore osigurajte roletama ili željeznim rešetkama.

• Ne držite novac i dragocjenosti u posudama na kuhinjskim policama, pod jastukom, madracem, među rubljem i slično jer lopovi znaju da ondje treba tražiti. Najbolje je ne ostavljati ih u domu već pohraniti u banku ili ovlaštene trezore.

• Svakako je potrebno razmisliti i o objavama na društvenim mrežama koje predstavljaju dodatnu opasnost da vaš dom bude meta napada. Ne govorite niti objavljujte da ste odsutni bez obzira radi li se o kraćem odsustvu ili o dužem putovanju.

• Nemojte na sva zvona razglasiti da ste upravo dobili plaću, mirovinu, kupili nove kućanske uređaje ili uštedjeli veću svotu novca.

• Ključ stana ili kuće ne ostavljajte ispod otirača, u posudama za cvijeće ili na sličnim mjestima već ga ostavite susjedu ili osobi od povjerenja koja će obilaziti stan, prazniti poštanski sandučić, otvarati prozore, dizati rolete i slično, a po potrebi i moći ući u dom.

• Mogućnost vraćanja ukradenih stvari je veća ukoliko ih se zna precizno opisati pa se uvijek preporučuje zapisivanje serijskih brojeva i fotografiranje vrijednih tehničkih uređaja i drugih vrijednih predmeta kako bi ih se lakše identificiralo.

– Pozivamo građane da ukoliko se provala ipak dogodi, odmah pozovu policiju na 192. U svom domu ništa ne spremaju i ne diraju te se, kako se ne bi uništili korisni tragovi koji mogu pomoći u otkrivanju počinitelja, ne kreću po tom prostoru ako to nije nužno – apeliraju za kraj.

Aktualno
Grad Zagreb