Vodič za pacijente

Zahvat koji spašava zub: Sve što trebate znati o čišćenju zubnog kanala

Čišćenje zubnih kanala smanjuje upalu i bol, a smanjuje i širenje infekcije. Nakon samog čišćenja slijedi i stavljanje plombe ili krunice u zub
doctor-563429_1280

Zubi mogu propadati ili doživjeti neku vrstu ozljede, a onda su i plodno tlo za razvoj bakterija. Kako zub ne bi u potpunosti propao i kako bi se smanjila bol, stomatolog će se odlučiti za čišćenje zubnog kanala.

Ovo je zahtjevan zahvat i oporavak traje nekoliko dana, ali dobra je vijest da nije potrebno vaditi zub i mijenjati ga implantatom.

Kako izgleda čišćenje zubnog kanala?

Čišćenje zubnog kanala je složen i zahtjevan zahvat, a radi se u nekoliko faza i pod lokalnom anestezijom. Prije svega je potrebno napraviti ortopan zuba da stomatolog vidi pravu situaciju, koliko korijena ima zub i koliki je dio zahvaćen.

Nakon toga stomatolog uklanja nečistoće koje se nalaze unutar zubnog kanala. Točnije, stomatolog napravi rupu na zubu i uklanja mrtvo i bolesno tkivo.

Idući korak je čišćenje i punjenje tog dijela zuba ispunom. Važno je dobro očistiti sve kanale kako se infekcija ne bi ponovila. Na kraju se stavlja krunica ili plomba kako bi se zatvorio zub. Ovaj postupak se radi u jednom posjetu stomatologu, ali ako je situacija komplicirana, infekcija velika ili je više kanala oštećeno, moguće je da će pacijent biti naručen u više termina.

Zašto je važno očistiti zubni kanal?

Zubni kanal se čisti kada je to potrebno, odnosno kada se u zubu nalaze bakterije i kada zub propada. Osoba će to prepoznati jer će se javljati česta bol, a zub će biti preosjetljiv na hladno i toplo jelo ili piće.

Samim procesom čišćenja kanala će se spriječiti potpuno propadanje zuba i njegovo vađenje. Ovim postupkom osoba više neće trpjeti bolove, a zub će biti spašen.

Što nakon čišćenja zubnog kanala?

Nakon cijelog postupka i oporavka, zub više neće stvarati probleme i neće boljeti jer je infekcija izliječena. Zub je popunjen i njime se može normalno žvakati i jesti. Ipak postupak nije bezbolan, a bol se može osjetiti i nekoliko dana nakon zahvata. Bol se može smanjiti uzimanjem raznih tableta protiv bolova. Nakon zahvata se mogu pojaviti i poneki drugi problemi, a onda je potrebno posjetiti stomatologa.

Moguće da u tom slučaju nisu počišćeni svi korijeni zuba ili da nije kanal počišćen do kraja pa se i dalje razvija infekcija, prenosi N1.

Hrvatska
Zdravlje