Psiholog otkriva

Ovih pet osobina imaju uspješni i sretni parovi

Bliskost ne ovisi o količini slobodnog vremena – već o namjeri
merry-christmas-2425121_1280

Mark Travers, doktor psihologije specijaliziran za partnerske odnose, u tekstu za CNBC naveo je pet osobina koje imaju uspješni i sretni parovi. Diplomirao je na Sveučilištu Cornell i Sveučilištu Colorado u Boulderu. Glavni je psiholog u tvrtki Awake Therapy, koja pruža online psihoterapiju, savjetovanje i coaching. Također je urednik popularnog portala o mentalnom zdravlju i dobrobiti – Therapytips.org.

Ponekad se čini da 24 sata jednostavno nisu dovoljna. Posao, putovanja i beskrajne obveze lako mogu proletjeti, a da se partneri ni ne stignu stvarno povezati tijekom dana. Ipak, bliskost ne ovisi o količini slobodnog vremena – već o namjeri, prenosi N1.

Mali dnevni rituali mogu činiti čuda za osjećaj povezanosti među partnerima, čak i u najzaposlenijim razdobljima. Dobra vijest je da za intimnost nije potrebno čekati vikend. Evo što parovi u najstabilnijim i najispunjenijim vezama redovito rade radnim danima:

Započinju dan malim jutarnjim ritualom

Većina jutara prolazi u žurbi: alarmi, rokovi, spremanje i trčanje na posao. Često se zajednički trenutak svede na buđenje u istom krevetu i brz poljubac na odlasku.

Ipak, parovi koji njeguju bliskost pronalaze načine da započnu dan zajedno – makar na pet ili deset minuta. To može biti ranije ustajanje radi maženja, zajedničko namještanje kreveta uz razmjenu snova ili tiha jutarnja kava jedno pored drugoga.

Suština nije u tome što točno rade, već u tome da ne preskaču tu rutinu. Takvi trenuci poručuju: „Što god da nas danas čeka – imamo jedno drugo.“

Šalju pažljive poruke tijekom dana

Za održavanje veze ne mora postojati dugačka konverzacija usred radnog dana. Dovoljni su smiješan meme, kratak komentar o događanjima na poslu ili jednostavno: „Mislim na tebe.“

Parovi koji su emocionalno povezani javljaju se tijekom dana ne da bi razmijenili informacije o obavezama, već da pokažu da su jedno drugome u mislima. Za to je potrebno svega nekoliko sekundi – tijekom pauze za ručak, kavu ili čak odlaska do toaleta.

Ove poruke možda djeluju sitno, ali u stvarnosti mogu značajno popraviti raspoloženje i doprinijeti osjećaju bliskosti. Osim toga, one postaju mali podsjetnik na nekog tko vas kod kuće čeka.

Osiguravaju vrijeme za osobni reset

Stres s posla često se neprimjetno prenosi u zajedničko vrijeme. Bilo da je riječ o nervoznom tonu ili navici da se odmah provjeravaju mailovi – posljedice se osjete.

Zato sretni parovi prakticiraju kratak period opuštanja – svatko za sebe – nakon što radni dan završi. Nekima to znači šetnju, drugima brzi trening ili lagano gledanje serije uz grickalice. To vrijeme pomaže da se „očisti glava“ i partneru pristupi prisutnije i strpljivije.

Iako može djelovati kao paradoks, ponekad je najbolji način da se ponovno povežete – da prvo napunite baterije odvojeno.

Svaki dan odvajaju vrijeme za „nas“

Večer često proleti u odvojenim rutinama – jedno pere suđe, drugo skrola po telefonu, ili svatko završi na svom kraju kauča.

Parovi koji njeguju svoju vezu namjerno stvaraju zajednički trenutak svakog dana. Bez ometanja, bez multitaskinga. To može biti zajednička večera, partija neke igre ili gledanje kviza uz glasno pogađanje odgovora.

Nije važno što se radi – važno je da je to zajednički prostor koji se štiti. Bez djece, bez obaveza, bez notifikacija.

Dan završavaju tihom provjerom

Ove večernje „provjere stanja“ nisu tu da rješavaju probleme, već da očuvaju emocionalnu usklađenost i spriječe da se sitnice nagomilaju do vikenda. Dovoljno je postaviti jednostavna pitanja poput: „Kako si stvarno?“ ili „Jesmo li dobro?“

Ponekad nije ni pitanje, već zahvalnost, isprika, misao koja nije stigla biti izrečena tijekom dana.

Ovi kratki, ali redoviti razgovori osiguravaju da ništa važno ne ostane neizrečeno. A najvažnije – jačaju vezu bez da iscrpljuju partnere.

Hrvatska
Zanimljivosti