HEROJ DOMOVINSKOG RATA

Generali i Tuđman su mu se divili, a neprijatelju je tjerao strah u kosti: Legendarni hrvatski ratnik uništio im je 32 tenka

Na današnji dan, 7. srpnja 1992. godine, u Bosanskoj Posavini poginuo je jedan od najslavnijih heroja Domovinskog rata
andrija andabak tenk destroyer

Čovjek čije je ime postalo sinonim za neustrašivost, vještinu i domoljublje. Iako se istaknuo na mnogim bojištima, ostat će najviše upamćen po izuzetnim uspjesima u borbi protiv neprijateljskih tenkova – uništio je čak 32 oklopna vozila, što ga čini jednim od najuspješnijih protuoklopnih boraca u povijesti modernih ratova.

Riječ je o Andriji Andabaku. Rođen je 6. rujna 1956. u Splitu, a djetinjstvo i mladost proveo je u Nuštru, slavonskom mjestu koje je kasnije, baš kao i on, postalo simbol otpora tijekom velikosrpske agresije. Iako je po struci bio stolar, već u mladosti pokazivao je interes za vojnu tehniku. Rukovanje protuoklopnim naoružanjem naučio je kao ročnik JNA u Makedoniji, gdje je bio obučen za rad s tada naprednim sustavom 9M14 Maljutka, vođenom raketom sovjetskog dizajna.

Kada je počeo Domovinski rat, nije dvojio – među prvima se javio kao dragovoljac, spreman braniti svoj dom i narod. Već 28. rujna 1991. godine u borbama oko Nuštra uništio je svoje prvo oklopno vozilo. Tada je započeo niz koji će ga učiniti legendom među hrvatskim vojnicima i braniteljima.

Foto: Screenshot

Skidao ih poput muha

Svojom preciznošću, hladnokrvnošću i nevjerojatnim osjećajem za taktiku, Andabak je nakon 15 uništenih tenkova stekao status pravog ratnog asa. Glas o njegovim pothvatima brzo se širio, pa je bio pozvan u Banske dvore, gdje ga je osobno primio predsjednik Franjo Tuđman, zajedno s generalima Jankom Bobetkom i Antonom Tusom.

Ni nakon tih priznanja nije posustajao – dapače, njegov ratni put se nastavio još intenzivnije. Dana 10. travnja 1992. u jednoj od akcija uništio je svoj 31. tenk, sovjetskog tipa M-55, koji je bio široko korišten u JNA.

A samo nekoliko mjeseci kasnije, 7. srpnja, tijekom akcije u Bosanskoj Posavini, Andabak je neutralizirao svoj 32. tenk – ovaj put T-84, tada najsuvremeniji oklopnjak u arsenalu agresorske vojske. Nažalost, upravo tog dana poginuo je u borbi, ostavljajući za sobom neizbrisiv trag u kolektivnoj memoriji hrvatskog naroda.

Foto: Screenshot

Simbol neslomljivog duha

Posmrtno je odlikovan činom bojnika, a kasnije i pukovnika. U njegovu čast svake se godine u Nuštru organizira memorijalni turnir, koji nosi njegovo ime i okuplja brojne sudionike u znak sjećanja na tog neustrašivog junaka. Njegovo ime danas nosi i priznanje koje Hrvatska vojska dodjeljuje pripadnicima koji su tijekom borbi uništili tri ili više oklopnih vozila – “Priznanje Andrija Andabak”.

Andrija Andabak ostat će zauvijek simbol neslomljivog duha hrvatskih branitelja – običan čovjek koji je u najtežim vremenima pokazao iznimnu hrabrost i postao legenda.

Hrvatska
Vremeplov