ISTINA KOJU MNOGI NE ZNAJU

Znate li tko je prvi popio vodu iz zagrebačkog vodovoda? Odgovor će vas iznenaditi

Zanimljivo je da je Zagreb svoj prvi vodovod dobio samo pet godina nakon Beča, tada jedne od najmodernijih europskih prijestolnica, a čak pet godina prije Münchena – grada koji se danas smatra jednim od tehnoloških i infrastrukturnih središta Europe
VODOVOD Foto: Screenshot

Taj povijesni iskorak u urbanom razvoju hrvatske metropole dogodio se 7. srpnja 1878. godine, kada je svečano otvoren prvi gradski vodovod, čime je počelo novo poglavlje u javnom zdravstvu, komunalnoj higijeni i svakodnevnom životu Zagrepčana.

Otvorenje je obilježeno svečanom ceremonijom. Prve čaše vode iz tada potpuno novog vodovodnog sustava popili su gradonačelnik Stanko Andrijević i tadašnji ban Ivan Mažuranić – poznat ne samo kao državnik, već i kao veliki reformator koji je podupirao modernizaciju Hrvatske.

Foto: Screenshot

Vodosprema u Jurjevskoj

Prvi zagrebački vodovod bio je impresivan pothvat za to doba. Sustav se napajao iz jednog zdenca promjera 5,6 metara, iskopanog u današnjoj Zagorskoj ulici (nekadašnjoj Krapinskoj), koji je bio ključna točka za crpljenje podzemne vode.

Iz tog zdenca voda se cijevima transportirala do vodospremnika u Jurjevskoj ulici – lokacije strateški izabrane zbog svog povišenog položaja. Zahvaljujući visinskoj razlici, omogućeno je slobodno otjecanje vode prema nižim dijelovima grada, čime je sustav funkcionirao gravitacijski, bez potrebe za pumpama.

Vodosprema u Jurjevskoj mogla je pohraniti čak 1.560.000 litara vode – količinu koja je tada bila više nego dovoljna za potrebe tadašnjih 12.000 stanovnika Zagreba. Sama vodovodna mreža sastojala se od cijevi ukupne dužine 13.581 metar, što je za ono vrijeme bio izniman infrastrukturni poduhvat.

Foto: Screenshot

Vodovodna ulica kao trajni podsjetnik

Posebnu ulogu u povijesti zagrebačkog vodovoda imao je njegov prvi upravitelj, znameniti inženjer Milan Lenuzi. Njegovo ime danas nosi čuvena “Lenuzzijeva potkova” – urbanistički plan reprezentativnog središta Donjega grada koji je obilježio prijelaz Zagreba u moderno doba.

Važno je spomenuti i da su projekt izgradnje vodovoda Zagrebu velikodušno poklonili Guido Pongratz i Emanuel Priester, što je još jedan podsjetnik na snažnu povezanost tadašnjih političkih, kulturnih i gospodarskih elita s razvojem komunalne infrastrukture grada.

U čast ovom povijesnom događaju, ime Vodovodne ulice u zapadnom dijelu grada podsjeća na lokaciju nekadašnjeg vodovodnog postrojenja i zdenca u Krapinskoj. To je trajni podsjetnik na vrijeme kada je Zagreb učinio veliki civilizacijski korak naprijed – kad je voda prvi put potekla cijevima, označivši početak moderne komunalne ere hrvatske metropole.

Grad Zagreb
Vremeplov