Pokret kao terapija

Tjelovježbom do olakšanja: Kako ublažiti simptome endometrioze?

Ne postoji univerzalno rješenje za endometriozu, ali određene vrste tjelovježbe mogu donijeti olakšanje
pexels-olly-3807733

Endometrioza je bolest u kojoj endometrij, odnosno tkivo slično sluznici maternice raste izvan šupljine maternice, u različitim dijelovima tijela.

Endometrioza je bolest u kojoj endometrij, odnosno tkivo slično sluznici maternice raste izvan šupljine maternice, u različitim dijelovima tijela.

Glavni simptomi endometrioze su bol, nelagoda, a mogu se javiti i problemi s probavom, upalom mjehura ili pak neplodnost. Dobra je vijest da vježbanje može pozitivno utjecati na endometriozu i ublažiti simptome.

Što je endometrioza?

Endometrioza je poremećaj u kojemu tkivo slično sluznici maternice raste izvan maternice. Ovo onda izaziva jaku bol, pogotovo za vrijeme menstruacije, a može i utjecati na obilnost menstruacije.

Osim toga, bol se može pojaviti i u leđima, nozi, kao i za vrijeme spolnog odnosa. Endometrioza može utjecati i na neplodnost.

Endometrioza će kod svake žene izazvati drugačije simptome, dok neke možda neće imati simptome i neće ni znati da imaju ovo stanje. S druge strane, neke žene neće moći obavljati svakodnevne aktivnosti za vrijeme menstruacije zbog bolova i nelagode.

Endometrioza i vježbanje

Mnogi ginekolozi će preporučiti vježbanje ili bilo kakvu tjelesnu aktivnost kao jedan od načina kako pomoći kod endometrioze. Vježbanje utječe na hormon estrogen i smanjuje tjelesnu masnoću. Smanjena proizvodnja estrogena znači i manje obilne menstruacije.

Jednako tako, vježbanje utječe i na psihičko stanje i žene se mogu osjećati bolje, a može utjecati i na smanjenje boli i upalnih procesa u tijelu.

Preporuka za žene s endometriozom je vježbati ili baviti se određenom aktivnošću više odd četiri sata tjedno.

Najbolje vrste vježbanja za endometriozu

Najvažnije je pronaći tjelovježbu koja nije prenaporna i koja će se biti redovita. Pomoći tako mogu šetnje, plivanje, ali i pilates, joga ili pak vježbe za jačanje zdjeličnog dna.

Ipak, istraživanje iz 2023. godine navodi kako bi trebalo izbjegavati intenzivne vježbe koje bi mogle pogoršati simptome.

Ovdje spadaju brzo trčanje ili kontaktni sportovi. Najbolje će biti izdvojiti nekoliko tipova vježbanja.

1. Istezanje

Bol koja je simptom endometrioze može utjecati i na cjelokupno držanje tijela pa su važne vježbe istezanja. Važno je ove vježbe raditi ravnih leđa i izvoditi ih polagano kako ne bi došlo do ozljede.

2. Vježbe za mišiće trupa i zdjeličnog dna

Ove vježbe će olakšati bol koja se javlja u zdjelici. Odnosno, ojačat će navedene mišiće. Ako se bol pojavi za vrijeme izvođenja ovih vježbi, potrebno je napraviti malu pauzu pa krenuti ispočetka s vježbanjem.

3. Joga

Određene poze u jogi će opustiti napetost mišića, a i utjecat će na smanjenje boli. Ovdje spadaju vježbe poput poze djeteta ili krave-mačke.

4. Vježbe disanja

Pomoći će i vježbe disanja koje mogu smanjiti stres, ali i opustiti tijelo. Jednako tako će pomoći i disanje u trbuh.

Endometrioza je bolest koja se ne može izliječiti, ali zato u olakšavanju simptoma može pomoći vježbanje. Važno je znati kakve vježbe treba izvoditi, a kakve izbjegavati.

Tako će pomoći šetnja, istezanje, ali i pilates, joga i disanje u trbuh. S druge strane bi trebalo izbjegavati brzo plivanje, brzu vožnju biciklom i slično, prenosi N1.

Hrvatska
Zdravlje