Često imate noćne more? Možda vam je kriva večera

Studija objavljena u časopisu Frontiers in Psychology pokazala je da učestala konzumacija sira, osobito u večernjim satima, može izazvati noćne more. Isto vrijedi i za slatkiše i začinjenu hranu, koje su također povezane s negativnim snovima.
Znanstvenici su proučavali iskustva 1082 studenta sa Sveučilišta MacEwan, analizirajući njihove prehrambene navike, kvalitetu sna, pojavu snova i noćnih mora te moguće veze između hrane i sanjanja. U istraživanju su također uzeti u obzir emocionalni odnos prema hrani te opće mentalno i fizičko zdravlje sudionika, prenosi N1.
Kriva je reakcija tijela
Rezultati su pokazali snažnu povezanost između intolerancije na laktozu i pojave noćnih mora.
Istraživači vjeruju da gastrointestinalne tegobe koje neki ljudi doživljavaju nakon konzumacije mliječnih proizvoda mogu izazvati negativne snove – dakle, nije sir sam po sebi “uzročnik noćnih mora”, već reakcija tijela na njega.
– Noćne more su češće kod osoba s netolerancijom na laktozu koje imaju izražene probavne smetnje i poremećen san, rekao je glavni autor studije, dr. Tore Nielsen sa Sveučilišta u Montrealu.
– To je logično jer znamo da i drugi tjelesni osjećaji mogu utjecati na sadržaj snova. Noćne more mogu biti vrlo uznemirujuće jer bude osobu iz sna u stanju nelagode, a često uzrokuju i izbjegavanje spavanja, što sve zajedno negativno utječe na kvalitetu sna.
Prehrana doista može utjecati na sadržaj i kvalitetu snova
Ako se prepoznajete u ovoj skupini, rješenje vam možda neće biti drago – jer bi upravo promjena prehrambenih navika mogla biti ključ za ublažavanje noćnih mora.
Još lošije vijesti za ljubitelje deserta: slatkiši su bili najčešće prijavljena hrana povezana s bizarnim i uznemirujućim snovima. Čak 31 % sudionika povezalo je svoje najneobičnije i najneugodnije snove sa slatkišima i desertima, dok ih je 22 % okrivilo mliječne proizvode, 16 % meso, a 13 % začinjenu hranu.
Prejedanje, osobito ono potaknuto emocijama, također je bilo povezano s uznemirujućim snovima. S druge strane, veći razmaci između konzumacije zdravih obroka rezultirali su živopisnijim i lakše pamtljivim snovima.
Autori zaključuju kako rezultati istraživanja dodatno potvrđuju tezu da prehrana doista može utjecati na sadržaj i kvalitetu snova, a intolerancije – osobito one vezane uz probavu – mogu biti ranije neprepoznat uzrok teških ili čestih noćnih mora.