KARBON

U Hrvatskoj po prvi put otkrivena jedna vrsta droge: Zavarava i policijske pse

U najnovijoj akciji policije i USKOK-a u kojoj se Tinu Šlogaru te još petorici uhićenih na teret stavlja krijumčarenje velikih količina marihuane, palo je i nekoliko desetaka kilograma takozvanog crnog kokaina. To se na teret stavlja jednome od njih, Tomislavu T., što je prvi evidentirani slučaj krijumčarenja te vrste droge kod nas.
droga PU splitsko-dalmatinska/Ilustracija

U najnovijoj akciji policije i USKOK-a u kojoj se Tinu Šlogaru te još petorici uhićenih na teret stavlja krijumčarenje velikih količina marihuane, palo je i nekoliko desetaka kilograma takozvanog crnog kokaina. To se na teret stavlja jednome od njih, Tomislavu T., što je prvi evidentirani slučaj krijumčarenja te vrste droge kod nas.

Riječ je o načinu prikrivanja kokaina koji se posebnim kemijskim procesom pretvara u tvar identičnu drvenom ugljenu, te ga je na dodir nemoguće razlikovati od pravoga drvenoga ugljena. Da bi se kokain ponovno pretvorio u bijeli prah također je potreban poseban kemijski proces, odnosno odgovarajući laboratorij i stručno znanje, piše Jutarnji.

Iako policija to nikada nije izvijestila, u travnju 2022. zaplijenjena je pošiljka od par desetaka kilograma takvoga crnoga kokaina koji je bio umetnut unutar velike isporuke pravoga drvenoga ugljena tek pristigloga iz Južne Amerike. Nakon što je policija satima i danima, sva crna od kopanja po kontejneru s ugljenom, pronašla navodno dvije vreće s “crnim kokainom”, droga je zaplijenjena, no koliko je poznato nikada nisu uspjeli nikoga osumnjičiti za tu isporuku. Tek sada, zahvaćajući rekonstruiranju razgovora u kriptiranim aplikacija Anon i Sky ECC policajci su tu isporuku povezali s Tomislavom T.

Matija Habljak/PIXSELL

Kodno ime Karbon

Naime, crni kokain sofisticirana je varijanta kokaina koju krijumčari koriste kako bi izbjegli otkrivanje prilikom transporta. Riječ je o smjesi kokainske baze ili kokain hidroklorida s raznim tvarima poput pigmenata, ugljena, željeznih ili kobaltnih soli, čime se mijenja boja i miris droge te otežava njezina detekcija standardnim metodama. Aktivni ugljen uglavnom se dodaje jer apsorbira normalan miris kokaina i tako zbunjuje pse tragače, dok se kemijski spojevi s tamnocrvenim pigmentima dodaju radi ometanja testova na droge i boje. Ova metoda omogućuje krijumčarima da kokain prikriju kao toner, prah za otiske prstiju, pigment, gnojivo ili čak ugljen.

Dodaci koji se ubacuju ovise o tome u što krijumčari žele zamaskirati kokain, ali moguće je u potpunosti kamuflirati izgled i miris droge, a dodavanjem određenih kemijskih spojeva može se prevariti i test na droge. Ova metoda otežava otkrivanje droge čak i obučenim policijskim psima.

Povijest crnog kokaina veže se uz 1980-e kada je čileanski diktator Augusto Pinochet naredio vojsci da izgradi tajni laboratorij u Čileu s ciljem da se stvori kokain koji može proći policijske provjere u SAD-u i Europi. Prvi put je otkriven u kolumbijskoj Bogoti 1998. godine, a prva velika zapljena u Europi pronađena je 2008. u Španjolskoj. Jedna od najvećih zapljena također je zabilježena od strane španjolske policije koja je prije dvije godine u Castilla y Leónu pronašla 860 kilograma crnog kokaina prikrivenog kao drveni ugljen. Droga je bila podijeljena u 30 vreća sakrivenih između 1364 vreće pravog drvenog ugljena, kako bi se policiji otežao pronalazak.

Učenik bacio suzavac u školi, desetero djece zatražilo liječničku pomoć

Aktualno
Crna kronika
Hrvatska