Tajming, tenzije i afera Hipodrom: Izbori se pretvaraju u rat pravosuđa i politike

Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić u petak je predstavio izvješće o radu Državnog odvjetništva za 2024. godinu. No, umjesto brojki, pažnju javnosti privukle su poruke upućene zagrebačkom gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću.
– Još uvijek su sudovi ti koji ocjenjuju naš rad, a ne političari – osobito ne oni obuhvaćeni kaznenim postupkom – poručio je Turudić, referirajući se na izjave iz nedavne presice gradonačelnika.
Podsjetio je na članak 6. Zakona o državnom odvjetništvu, prema kojem nitko ne smije komentirati ili vršiti pritisak na predmet koji se vodi po službenoj dužnosti.
– To ne smiju činiti političari, osobito ne koristeći svoj društveni ili politički utjecaj. Vi novinari, naravno – smijete – rekao je.
Da nije bilo osnove, ne bi bilo postupanja
Osvrnuo se i na učestale tvrdnje oporbe da DORH istrage tempira prema političkom kalendaru, osobito uoči izbora:
– Govori se – zašto baš tada? Zašto baš dan prije službene kampanje? Da nije bilo osnovane sumnje – ne bi se postupalo. A da nije bilo događaja – ne bi bilo uhićenja – kazao je Turudić.
Dodao je kako DORH često reagira i na medijske napise, što je, kako kaže, “njihova dužnost”.
Neistinito je da se nikada nije ispitivalo prije izbora
Turudić je posebno istaknuo Tomaševićevu izjavu da “nikada nije ispitivan gradonačelnik kao svjedok u tjednu prije lokalnih izbora”.
– To je potpuno neistinito – uzvratio je Turudić. – Pitanje je samo koga to pogađa – rekao je.
Dodao je i da Tomašević često “miješa uloge” – čas nastupa kao gradonačelnik, čas kao svjedok, a čas kao “branitelj drugih aktera u predmetima pod istragom”.
Afera Hipodrom: Od revizije ugovora do uhićenja
Priča o aferi Hipodrom počinje 2021., kada nova gradska vlast, predvođena platformom Možemo!, kreće u reviziju ugovora iz vremena Milana Bandića. U razdoblju do 2022. Grad Zagreb poništava niz spornih ugovora o zakupu zemljišta, uz obrazloženje da su pogodovali privatnim interesima nauštrb javnog dobra.
Već 2023. mediji objavljuju da je DORH pokrenuo izvide – ne samo vezano uz Bandićeve ugovore, već i odluke nove vlasti. Afera tako dobiva novu dimenziju: pod istragom su i aktualni gradski dužnosnici.
U travnju 2024. pokreću se konkretne istrage. Gradski službenici i uprave poduzeća pozivaju se na ispitivanja. Kulminacija stiže u svibnju 2025., kad je – baš na zadnji dan prije početka službene kampanje – uhićen ravnatelj Ustanove upravljanje sportskim objektima Kosta Kostanjević.
Sumnje i netransparentnost
Na sjednici Upravnog vijeća ustanove “Upravljanje sportskim objektima” u lipnju 2024., ravnatelj Kosta Kostanjević traži dodatnih 2,1 milijun eura za održavanje bazena Iver i Svetice.
Gradonačelnik odobrava zahtjev, no ubrzo se pojavljuju sumnje: novac je, navodno, potrošen na fiktivne zaštitare angažirane na Hipodromu.
Portal Faktograf u svibnju 2025. otkriva da zapisnici sjednica Upravnog vijeća nisu dostupni javnosti, unatoč zakonskoj obvezi. Nakon medijskog pritiska neki zapisnici se objavljuju, ali najmanje pet i dalje nedostaje.
Tajming uhićenja, neposredno prije izbora, postaje točka prijepora. Tomašević tvrdi da je riječ o političkom manevru. Turudić odbacuje tezu o političkoj pozadini. Kostanjević do danas uživa povjerenje Tomislava Tomašević koji je izjavio da mu vjeruje da nije kriv, iako su drugi optuženi u istoj aferi priznali da su fiktivnim računima izvlačili novac iz Ustanove, a kojeg su kasnije dijelili s ravnateljem Ustanove za upravljanje sportskim objektima, Kostom Kostanjevićem
Afera Hipodrom tako se iz pravnog slučaja pretvara u politički sukob koji prijeti obilježiti predizbornu kampanju u Zagrebu.