TREĆI U EUROPI

Halo, halo, ovdje Radio Zagreb: Povijesni trenutak otvorio je prostor slobodnoj misli i glasu naroda

Dana 15. svibnja 1926. godine, u 20:30 sati, iz tadašnjeg studija na Strossmayerovu trgu u Zagrebu oglasio se Radio-Zagreb, prva hrvatska i jedna od prvih europskih radiopostaja
Prije točno pet godina Zagreb je pogodio razorni potres PIXSELL

Bio je to povijesni trenutak koji je označio početak radijskog emitiranja u Hrvatskoj, a ujedno i važan korak u razvoju medija, kulture i informiranja u tadašnjoj Kraljevini SHS. Prva riječi koje su se čule u eteru bile su: „Halo, halo – ovdje Radio-Zagreb!“

Otvaranje prostora slobodnoj misli

Radio-Zagreb osnovalo je Radio društvo Zagreb, a sam početak rada bio je rezultat entuzijazma, tehničke domišljatosti i kulturne vizije tadašnjih stručnjaka, inženjera i intelektualaca. Emitiranje je započelo s vrlo ograničenim dometom, ali s velikim značenjem.

Program se prvih dana sastojao od glazbenih brojeva, kratkih vijesti i kulturnih sadržaja, a uređivan je s velikim poštovanjem prema slušateljima.

Tehnički gledano, signal je emitiran snagom od svega 0,7 kW, što je omogućavalo slušanje u užem području Zagreba i okolice. No simbolički, to je bio početak nečega dalekosežnog – otvaranja prostora slobodne misli, glasa naroda i sve veće prisutnosti medija u svakodnevnom životu.

Treći javni radio u Europi

Tijekom sljedećih desetljeća, Radio-Zagreb se neprekidno razvijao: povećavao je domet, obogaćivao program, educirao i informirao građane, ali i očuvao hrvatsku glazbenu i jezičnu baštinu. Kasnije je postao temelj današnjeg Hrvatskog radija, koji i danas djeluje kao javni medijski servis.

U vremenu kada radio nije bio samo sredstvo zabave, već prozor u svijet, Radio-Zagreb odigrao je ključnu ulogu u kulturnom i društvenom životu Hrvatske.

Radio-Zagreb bio je treći javni radio u Europi, nakon radija u Velikoj Britaniji (BBC, 1922.) i Francuskoj (Radiola, 1924.), čime je Hrvatska tada bila među pionirima europskog radijskog emitiranja.

Grad Zagreb
Ostalo