UMOR, NADUTOST, MANJAK ENERGIJE

Detoksikacija nakon Praznika rada: Sedam načina za povratak ravnoteži u organizmu

Nakon blagdanskih i prazničnih proslava koje često uključuju obilje hrane, slastica i pića, mnogi od nas osjećaju umor, nadutost i manjak energije. Tada je pravo vrijeme za detoksikaciju – proces kojim tijelo oslobađamo od nakupljenih toksina i pomažemo mu da se vrati u ravnotežu
detoksikacija (1) Foto: Pixabay/Ilustracija

Nema sumnje da je mnogima nakon jučerašnjeg Praznika rada potrebna upravo detoksikacija jer roštilj i pivo te mnogošto drugo i više su nego razlog za nju.

Što je detoksikacija?

Detoksikacija nije drastično gladovanje ili ekstremna dijeta, već skup zdravih navika koje podržavaju prirodne procese čišćenja organizma – osobito jetre, bubrega i probavnog sustava.

Pravilna detoksikacija može pomoći u: smanjenju umora i napuhanosti, jačanju imuniteta, poboljšanju koncentracije i raspoloženja, vraćanju zdrave probave i ravnoteže crijevne flore.

Detoksikacija ne mora biti radikalna – dovoljno je nekoliko dana svjesnog, zdravog ponašanja kako biste se ponovno osjećali lagano, bistro i energično. Umjesto strogih režima, fokusirajte se na ravnotežu, hidrataciju i podršku prirodnim procesima tijela. Vaše zdravlje će vam zahvaliti.

Foto: Pixabay/Ilustracija

Najbolji načini za detoksikaciju nakon blagdana:

Pojačajte unos vode: Voda je ključna za izbacivanje toksina. Počnite dan čašom tople vode s limunom, a tijekom dana pijte najmanje 2 litre vode kako biste potaknuli rad bubrega i probave.

Jedite laganu i svježu hranu: Fokusirajte se na voće, povrće, juhe, integralne žitarice i orašaste plodove. Izbjegavajte masnu, prženu i procesuiranu hranu. Zeleni smoothieji mogu biti odličan saveznik u oporavku.

Izbacite šećer i alkohol: Nakon perioda prejedanja i konzumiranja slatkiša i pića, dajte tijelu predah – barem nekoliko dana bez dodatnog šećera i alkohola može napraviti veliku razliku.

Uključite biljke koje podržavaju detoksikaciju: Čajevi od koprive, maslačka, čička ili zelenog čaja poznati su po svom blagotvornom djelovanju na jetru i bubrege.

Povećajte tjelesnu aktivnost: Znojenjem izbacujemo toksine, a lagana šetnja, joga ili brzi hod potaknut će cirkulaciju i metabolizam.

Spavajte dovoljno: Tijelo se tijekom sna regenerira. Kvalitetan san od 7–8 sati dnevno važan je za svaki oblik oporavka.

Ograničite kofein i sol: Prekomjerna konzumacija kave i slane hrane može opteretiti bubrege i izazvati zadržavanje vode, stoga je dobro privremeno smanjiti njihov unos.

 

Hrvatska
Zdravlje