KUD ČIČE 20 godina tradicije i uspjeha

Kulturno umjetničko društvo Čiče osnovano je 2005. godine, a djeluje sa 140 članova aktivnih u nekoliko folklorno plesačkih sekcija, dvije tamburaške sekcije, gajdaškoj sekciji, sekciji tkanja i veza te pjevačkoj sekciji osoba starije životne dobi.
U 20 godina postojanja čuvaju i prenose tradiciju folklornog amaterizma te uz brojne aktivnosti iz područja zaštite okoliša, volonterskih i pedagoških akcija za sve dobne skupine pokazali su se kao važni čuvari baštine i tradicije Turopolja. Zbog svestranosti i angažiranog djelovanja prepoznati su na širem području županije, ali i van granica Republike Hrvatske.
Uz bogat fundus narodnih nošnji, Društvo redovito nastupa s 13 koreografija za odrasle. Sudjelovali su na svim važnijim manifestacijama u Republici Hrvatskoj, te Cipru, Turskoj, Bugarskoj, Italiji, Austriji, Mađarskoj, Sloveniji, Makedoniji, Bosni i Hercegovini i Srbiji.
Brojni projekti
Najveći projekti ostvareni u prvih 20 godina postojanja su izgradnja Etno naselja Novo Čiče, izgradnja replike konjskog tramvaja (kojnača), obnova stare Pučke škole te izgradnja Edukativno-kulturnog centra Novo Čiče u suradnji s Gradom Velikom Goricom.
Osim uključivanja mladih u folklor, za njih su posebno osmišljeni i provedeni projekti poput „Info točka za mlade“ i „Mladi u zajednici“, dok se za najmlađe već godinama provodi iznimno uspješan projekt „Razvoj i provedba edukativnih programa za djecu vrtićke i školske dobi“.
Revitalizacija lana unutar Društva započela je 2016. godine projektom „Od lana haljina tkana“, a nastavila se uspostavom stalne sekcije veza i tkanja koja na radionicama osmišljava i izrađuje, a na popratnim predavanjima popularizira i prenosi znanje ručnog rada i vještine poput rada na tkalačkom stanu. Godine 2024. realiziran je projekt s pripadajućom izložbom „Turopoljska plemenitaška poculica: prošlost, sadašnjost i budućnost.
Društveni centar Novo Čiče
Jedno od značajnijih projekata svakako je „Društveni centar Novo Čiče“, sufinanciran sredstvima EU putem Europskog socijalnog fonda koji se uz partnere Grad Veliku Goricu i Udrugu ZAMISLI provodio u trajanju od 3 godine. Projekt je unaprijedio rad Društva, na radionicama okupljao širu lokalnu zajednicu te, između ostalog imao mogućnost zapošljavanja četiri osobe.
Društvo također organizira manifestacije od lokalnog i međunarodnog značaja od kojih je najpoznatija međunarodna smotra folklora i tradicijskih glazbala „Ivanje u Novom Čiču”, te Turopoljski Chill&Grill, Gastro etno biciklijadu te Božićnu priču.
Brojne nagrade i priznanja
Za predani rad nagrađeni su nagradom Grada Velike Gorice, a dobitnici su i nagrade Zagrebačke županije za doprinos ugledu i promociji županije u zemlji i svijetu. Primili su i “Ružu Zagrebačke županije” te dva puta “Suncokret ruralnog turizma Hrvatske”. Po pitanju čuvanja i zaštite okoliša prepoznati su kao lideri u široj zajednici.
7. svibnja promocija monografije
Prva aktivnost obilježavanja 20 godina djelovanja je promocija monografije koja će se održati 7. svibnja u prostorijama društva s početkom u 19:00 sati. Autori knjige su dr. sc. Petra Batelja Majić, Stipo Duvnjak i Đuro Mesić, a urednici dr. sc. Petra Batelja Majić i Stipo Bilić.