Bačić: Tomaševićeve izjave o GUP-u su politički pritisak na Ministarstvo

Na Tomaševićevu izjavu da se “oko GUP-a radi o čistom mrcvarenju od strane Ministarstva”, Bačić je odgovorio da s nijednom lokalnom jedinicom Ministarstvo nije surađivalo intenzivnije nego s Gradom Zagrebom.
– Ako je “mrcvarenje” rješavanje imovinsko-pravnih odnosa koji su omogućili uknjižbu Grada na zemljište gdje će se graditi stadion u Maksimiru, ili zemljište za novu dječju bolnicu u Blatu, te svakodnevna suradnja na obnovi vrijednoj preko dvije milijarde eura – onda bi takvo mrcvarenje, vjerujem, poželjeli brojni gradonačelnici, načelnici i župani – izjavio je Bačić.
Ministarstvo nijednom nije odbilo prijedlog GUP-a
U svom obraćanju novinarima, ministar je istaknuo da Ministarstvo nijednom nije odbilo prijedlog GUP-a, već je čekalo dopunu dokumentacije koju je zatražilo od zagrebačkih vlasti. Ta dopuna, koju su zaprimili tek nedavno, prema riječima ministra, i dalje nije bila usklađena s nizom zakona.
– U dva smo navrata utvrdili kako prijedlog GUP-a ne ispunjava zakonske uvjete, osobito one vezane uz Zakon o prostornom uređenju. Tek 2. travnja Grad je dostavio potpunu dokumentaciju – rekao je Bačić.
Najavio je kako će dodatno zatražiti mišljenje Ravnateljstva civilne zaštite o činjenici da u izmjenama GUP-a nisu predviđene mjere za smanjenje rizika od katastrofa – poput koridora za hitne službe ili zaštite kritične infrastrukture.
Također, Ministarstvo će zatražiti i mišljenje Uprave za energetiku o usklađenosti GUP-a s nacionalnim politikama održivog gospodarenja otpadom, kao i očitovanja Ministarstva mora, prometa i infrastrukture zbog neusklađenosti s odredbama Zakona o plovidbi i lukama unutarnjih voda – jer rijeka Sava, kao plovni put, zahtijeva posebno prostorno uređenje. Spomenuo je i neuzimanje u obzir primjedbi Hrvatskih voda o upravljanju vodnim resursima, prenosi Radio Sljeme.
“Očito je struka ostavljena po strani, a prevladala je politika”
Bačić je upozorio i na nesklad zagrebačkog GUP-a s ciljevima Nacionalne stambene strategije, premda trenutačni zakon ne obvezuje lokalne jedinice na usklađivanje s njom.
– Primijetili smo da se koeficijent izgrađenosti zemljišta za stambenu gradnju smanjuje za 33 posto. Grad tvrdi da je riječ o povećanju zelenih površina, no bez kompenzacijskih mjera to će smanjiti ponudu stanova i dodatno povećati cijene nekretnina. Zagreb bi trebao, poput drugih metropola, planirati nove stambene zone – naglasio je.
Kao dodatne probleme naveo je prometne gužve, manjak parkirališta i činjenicu da GUP-om nije predviđena niti jedna nova javna garaža. Istaknuo je kako bi bilo primjerenije izraditi novi GUP, budući da je postojeći star čak 18 godina, umjesto da se “krpa” kroz brojne izmjene.
– Očito je struka ostavljena po strani, a prevladala je politika. Rezultat toga su besplodne rasprave koje ne vode rješenju – poručio je Bačić.
Na novinarsko pitanje je li Ministarstvo moglo ranije zatražiti mišljenja ostalih tijela, odgovorio je kako su u početku bili usmjereni na usklađivanje prijedloga sa Zakonom o prostornom uređenju, te podsjetio da je konačna verzija GUP-a zaprimljena tek prije 12 dana.
Zaključno, kako je Vlada danas donijela odluku o raspisivanju lokalnih izbora za 18. svibnja, što stupa na snagu sutra, novi saziv Gradske skupštine odlučivat će o sudbini GUP-a.