Rješenje je nadohvat ruke

Ovo su znakovi da imate štakore u dvorištu

Štakori mogu biti ozbiljna prijetnja
rat-871089_1280

Štakori se često skrivaju na tamnim mjestima – ispod podova, u šupama, staklenicima ili kantama za kompost, što dodatno otežava njihovo otkrivanje i uklanjanje. Kad temperature porastu i sunce se konačno probije kroz oblake, mnogi od nas više vremena provode u vrtu. No, nismo jedini – štakori i drugi glodavci također žele iskoristiti lijepo vrijeme. Iako naizgled bezopasni, štakori mogu biti ozbiljna prijetnja, upozoravaju stručnjaci iz Pest Worlda. Osim što mogu prouzročiti značajnu štetu na imovini, predstavljaju i rizik za zdravlje.

– Nakupljanje izmeta miševa i štakora može širiti bakterije, kontaminirati izvore hrane i izazvati alergijske reakcije kod ljudi, objašnjavaju stručnjaci,

– Kada se fekalna tvar osuši, postaje opasna za udisanje, a može širiti i bolesti poput hantavirusa, salmoneloze i groznice od ugriza štakora.

Osim zdravstvenih opasnosti, štakori su poznati po uništavanju vrtova – osobito korjenastog povrća poput mrkve i krumpira. Budući da su uglavnom noćne životinje, možda ih nećete ni primijetiti. Štakori se često skrivaju na tamnim mjestima – ispod podova, u šupama, staklenicima ili kantama za kompost, što dodatno otežava njihovo otkrivanje i uklanjanje, prenosi Večernji.hr.

Prema Gardeners’ Worldu ovo je šest znakova da su vam štakori u vrtu:

– Masne staze – uz zidove, ograde ili zgrade, široke do 10 cm
– Izmet – valjkast, dugačak oko 15 mm, širok oko 5 mm
– Oštećenja – izgrizeno drvo ili plastika, osobito u blizini hrane ili kanti za kompost
– Tragovi zubi – na usjevima poput kukuruza ili krumpira
– Gnijezda – hrpe mekanih materijala (lišće, papir, karton) složene u loptasti oblik
– Rupe u tlu – glatki otvori promjera 6–9 cm, moguće ulazi u njihove tunele

Jedan od najčešćih razloga zašto štakori dolaze u vrtove je – hrana. Konkretno, sjemenke iz hranilica za ptice. Ako sumnjate na najezdu, privremeno uklonite hranilice dok se situacija ne riješi. Štakorima su za preživljavanje potrebni hrana, voda i sklonište – uklanjanjem bilo kojeg od tih faktora, smanjujete vjerojatnost njihovog povratka. Ako ipak ne želite prestati hraniti ptice, pazite da su hranilice čvrsto zatvorene i da hrana ne pada po tlu.

Prirodno rješenje – češnjak

Štakori ne podnose miris češnjaka, a to može biti vaša tajna biljka za borbu protiv glodavaca. Vrtna stručnjakinja Juanita Schulze savjetuje:

– Posadite lukovice češnjaka po vrtu – glodavci će ga zaobilaziti u širokom luku.

Dodatni trik: nasjeckajte češnjak, prokuhajte ga u vodi, procijedite i ulijte tekućinu u bočicu s raspršivačem. Pošpricajte dno biljaka ili rasporedite komadiće češnjaka po rubovima vrta.

Hrvatska
Život