Dolaskom proljeća vratili su se i krpelji, evo kako se zaštiti

Nakon svakog boravka u prirodi, treba detaljno pregledati kožu i reagirati na vrijeme.
Livade postaju kreveti, ali u njima žive i krpelji.
Krpelji mogu prenijeti i bolesti, Morana Tomljenović iz NZJZ-a Primorsko-goranske županije otkriva koje:
– Da bi se prenijeli patogeni s krpelja na čovjeka treba malo više vremena. Zato – ako uklonimo krpelja na vrijeme, spasili smo stvar! Može se koristiti najobičnija pinceta, treba ga uhvatiti što bliže glavici i potom lagano povlačiti. Kod krpelja nema nikakvog mazanja, stavljanja nekakvih lakova, vode ili čega slično, piše Danas.hr.
Kako se zaštititi?
Krpelji mogu biti prijenosnici virusne bolesti koja uzrokuje meningitis, kao i Lajmske bolesti – bakterijske zaraze koja posebno napada živčani sustav. Simptomi zaraze na početku su slični gripi, kasnije su neurološki.
– Postoji nekoliko načina zaštite, od kojih je najvažnije cijepljenje za virus krpeljnog meningoencefalitisa, koji je ozbiljna bolest, upozorava dr. Tomljenović.
Za odlazak u prirodu važna je prikladna odjeća i obuća. Dobro je imati duge hlače i majice dugih rukava. Krpelji se pak češće prikvače na životinjama, veterinarske ambulante su pune.
Nekoliko je načina zaštite, veterinar Matija Milošević pobrojava:
– Ampula, tablete i ogrlica. Nama su se najefikasnije pokazale tablete koje se daju jednom mjesečno ili jednom u tri mjeseca. Ako pod djelovanjem tablete krpelj i ugrize životinju, on će se prije prijenosa bolesti osušiti i otpasti.