Započeo bijeli štrajk radnika INA-e, prosvjed najavljen za 18. siječnja
Nezavisni sindikat radnika Hrvatske (NSRH) najavio je danas da će zbog potplaćenosti radnika INA-e organizirati u Zagrebu 18. siječnja prosvjed radnika, a dotad planiraju provoditi “bijeli štrajk” kojim će usporavati rad.
To je upozorenje poslodavcu na ozbiljnost situacije u kojoj se nalaze radnici INA-e i sustavnu degradaciju standarda života te predstavlja odgovor na ignoriranje njihovih prava i dostojanstva, istaknula je na konferenciji za novinare predsjednica tog sindikata Marina Palčić. Dodala je da će odbijati bilo kakav neplaćeni rad i dodatne zadatke izvan ugovorenih obveza.
– Cilj bijelog štrajka je ukazati na to koliko sustav ovisi o angažmanu radnika koji su sustavno potplaćeni i preopterećeni, poručila je Palčić te pozvala kupce i klijente na razumijevanje zbog mogućih kašnjenja i usporenih usluga tijekom trajanja bijelog štrajka.
Traže povećanje plaća
Istodobno, pozvala je korisnike da nezadovoljstvo usmjere prema Upravi, koja po njezinim riječima kontinuirano ignorira opravdane zahtjeve radnika.
Unatoč godišnjim povećanjima, mnogi radnici i dalje rade za gotovo minimalnu plaću, dok su drugi potplaćeni, upozorila je na konferenciji za novinare predsjednica sindikata Marina Palčić i dodala da su radnici suočeni s kroničnim nedostatkom radne snage koji se prelama preko njihovih leđa. Poslodavac ni vlastitu sistematizaciju radnih mjesta, koja već predviđa minimalne kapacitete, ne provodi u praksi, ustvrdila je Palčić.
Trenutačna ponuda poslodavca uključuje povećanje plaće od 10 posto u maloprodaji i četiri posto u ostatku INA-e, uz napomenu da će oni koji i nakon povećanja ostanu ispod novog minimalca dobiti dodatak kako bi ga ostvarili. Za Palčić, međutim, takva ponuda sugerira da poslodavac smatra da neki radnici ne zaslužuju niti minimalnu plaću, prenosi Index.
– Što znači četiri posto za nekoga tko, primjerice, ima plaću 1.500 eura bruto? To je 60 eura, odnosno dva eura dnevno bruto!, rekla je.
Neki radnici nemaju ni minimalnu plaću
Upozorila je da čak i s tim povećanjima, mnogi radnici ostaju ispod zakonom zajamčene minimalne plaće te poručila kako time poslodavac šalje jasnu poruku kako radnici ne zaslužuju ni minimalnu plaću. Po njezinim riječima nema radnog mjesta u INA-i koje trenutačno ne zaslužuje početno povećanje od barem 500 eura, što bi bio prvi korak prema uspostavi pravednijeg sustava plaća, nakon čega bi se dodatno analizirali uvjeti rada i definirali daljnji koraci za unapređenje.
Voditelj pulskog ureda NSRH Boris Cerovac rekao je kako se procjenjuje da su troškovi života porasli između 50 i 60 posto tijekom posljednjih nekoliko godina, a rastu i dalje što dodatno pogoršavaj položaj radnika Poslodavac je, kaže, propustio pravovremeno djelovati, a iako je sindikat izrazio spremnost sudjelovati u pregovorima, nije dobio priliku niti je informiran o zahtjevima poslodavcu.
Uprava: Sindikat nije reprezentativan
Vodimo kolektivne pregovore s reprezentativnim predstavnicima sindikata INA-e, pregovori su u tijeku i poslodavac je poslao novu ponudu, a nedavno osnovani sindikat koji poziva na bijeli štrajk ima vrlo malo članova i i prema našem mišljenju nije reprezentativan, rekli su iz INA-e.
Iz Uprave INA-e kažu da kolektivno pregovaraju s tri reprezentativna sindikata koji okupljaju tisuće radnika, dok novoosnovani broji njih nekoliko stotina. Kao tri reprezentativna sindikata označili su SING, INAŠ i EKN.
– Kolektivni pregovori s reprezentativnim sindikatima su u tijeku, nešto su oštriji nego ranijih godina, proces mirenja je završen i uprava odnosno poslodavac je poslao novu ponudu za koju čekamo odgovor sindikata, rekli su iz INA-e.
Dodaju kako razumiju agresivan nastup novoosnovanog sindikata kojemu je, navode, cilj privući što veći broj članova.