PROBLEM SIGURNOSTI

Većina škola nema ni portira, a kamoli zaštitare: Već 20 godina upozoravamo na problem pa ništa

Nakon dojave o tragediji koja je potresla Hrvatsku prema školi u zagrebačkom naselju Prečko krenuo je krizni tim za hitne intervencije
Osnovna škola Pre?ko u Zagrebu Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Riječ je o ustaljenoj proceduri koja se pokreće s ciljem pružanja psihološke pomoći učenicima i zaposlenicima u slučaju nasilja. Kako je objasnio ministar Radovan Fuchs, prvo će se pomoć pružati roditeljima djece koja su nastradala, a potom će se pokrenuti individualni i grupni pristup psihološkoj pomoći.

Predsjednik Školskog sindikata Preporod, Željko Stipić, upozorio je kako je loptanje sa sigurnošću škola tipičan pokazatelj da se problem neće riješiti.

Više od 20 godina pokušavamo inicirati rješenje

– Riječ je o problemu središnje prosvjetne administracije, ali i osnivača škola. Čini mi se pomalo neumjesno u ovoj situaciji govoriti o rješenjima. Više od 20 godina pokušavamo inicirati rješenje, a druga strana uvijek zna samo to da bilo što predloženo nije rješenje. Kada ih pitamo što onda jest rješenje, ne dobivamo nikakav odgovor. Tako je to uvijek bilo – kaže Stipić.

– Stanje u društvu je sve konfliktnije i u takvoj atmosferi ne možemo očekivati sigurne škole. Nužno je bilo poduzeti odgovarajuće mjere, a mi smo jedino poduzeli to da smo prestali zbrajati razbijene glave u školama – kaže Stipić, aludirajući na nekadašnju praksu kada se u Saboru podnosilo izvješće o sigurnosti škola, a sada ni to nemamo, piše Jutarnji list.

– Ispalo je da sindikati obrazovanja nepotrebno stvaraju problem gdje ga nema – zaključuje Stipić koji smatra da je ova tragedija toliko teška da nakon nje više ništa ne bi smjelo ostati isto. Nažalost, dodaje, nama se trebalo dogoditi veliko zlo da se pokrenemo, da ozbiljno shvatimo problem.

– Bojim se da bi ova tragedija mogla biti okidač, bilo za roditelje školaraca, njihove bake i djedove, zaposlenike škola ili bilo kojeg odgovornog građana. Valjda je jasno da bi svi trebali na neki način poslati poruku vladajućima da se mora nešto napraviti po pitanju sigurnosti naših odgojno-obrazovnih institucija. Masa treba pokazati stav – smatra Stipić.

Grad Dugo Selo plaća zaštitare

Samo rijetki gradovi osiguravaju svojim školama financijska sredstva za zaštitare. Jedan od njih je i Grad Dugo Selo. U Dugom Selu djeluju tri velike javne škole, dvije osnovne i jedna srednja koje pohađa više od 2300 učenika.  Zaštitari su uvedeni krajem 2023. godine, nakon kratkog vala maloljetničke delikvencije.

Zaštitari u dugoselskim školama imaju nadzornu službu te po nastanku incidenta njega trebaju prijaviti. Njihova služba prvenstveno je preventivna, nisu naoružani, a tu su kako bi pojačali sigurnost učenika, djelatnika, ali i imovine.

Kako je rekao gradonačelnik Dugog Sela, Nenad Panian zaštitari su samo jedna od mjera kako bi se naši građani osjećali sigurno.  – Bolja budućnost naše djece znači sigurnost koja kreće od svih nas. Nužno je educirati građane da prijavljuju vandalizam i nasilje, a kao što uvijek naglašavam prava prevencija kreće od doma. Roditelji moraju znati što njihova djeca rade i moraju ih naučiti da nasilje nikad nije rješenje – rekao je Panian.

Aktualno
Dugo Selo
Hrvatska