Spremni za sve slučajnosti

Pet stvari koje svaki vozač treba zimi imati sa sobom u slučaju nužde

Zima sa sobom donosi različite vremenske uvjete koji vozačima mogu otežati vožnju na cestu
driving-916405_1280

U hladnim jesenskim i zimskim mjesecima posebno je važno biti spreman u slučaju kvara automobila. Postoji pet stvari koje biste svakako trebali imati sa sobom u slučaju nužde.

Zima sa sobom donosi različite vremenske uvjete koji vozačima mogu otežati vožnju na cestu. Kako biste bili spremni za sve slučajnosti, uz uobičajenu zaštitnu opremu poput strugalica za led i prsluka visoke vidljivosti u automobilu važno je imati i druge korisne „pomoćnike“. Nedostatak sigurnosne opreme kao što su prsluci visoke vidljivosti, kompleti prve pomoći ili trokuti upozorenja ne samo da mogu dovesti do novčanih kazni, već također mogu izazvati ozbiljne nesreće u hitnim slučajevima, piše Fenix Magazin.

Ovo trebate uvijek imati sa sobom u jesen i zimu

Zbog pandemije korone, isplati se sa sobom ponijeti rezervne maske za usta i nos te malu bočicu sredstva za dezinfekciju.

Međutim, dezinficijens biste treba li držati u torbi ili ruksaku, a ne u automobilu.

Obratite pozornost i na rokove valjanosti na kompletu prve pomoći u automobilu. Također biste uvijek trebali imati kišobran u automobilu. To vam može biti od velike koristi.. Postoje čak i posebni kišobrani za automobile. Oni su znatno skuplji, ali ne zauzimaju toliko prostora.

Svjetiljka

Ako se dogodi kvar na vozilu navečer, trebate provjeriti motorno ulje ili doliti tekućinu za pranje stakla u mraku, uvijek je vrijedno imati svjetiljku sa sobom. Svjetiljka je također korisna ako trebate osvijetliti mračne odjeljke motora.

Koliko košta svjetiljka? Oko deset do 30 eura. Punjivi modeli su naravno skuplji od svjetiljki na baterije.

Gdje držati svjetiljku? Idealno u pretincu za rukavice ili ispod suvozačevog sjedala. To znači da vam je svjetiljka uvijek na dohvat ruke.

Pokrivač

Nakon što sunce zađe u jesen ili zimu, tijekom dana može brzo postati hladno, unatoč ugodnim temperaturama. Kako se u slučaju kvara ne biste smrznuli, u prtljažniku uvijek nosite pokrivač.

Flis i putne deke koštaju između 20 i 50 eura. Idealno bi bilo kupiti pokrivač s vrećicom koju možete jednostavno spremiti ispod sjedala.

Antifriz

Vozači bi uvijek trebali imati rezervni kanister antifriza za sustav pranja vjetrobranskog stakla. Spremnici su dostupni u nekoliko verzija. Proizvodi od 5 litara znatno su jeftiniji, ali zauzimaju puno prostora u automobilu. Ako imate malo vozilo, možete koristiti i proizvode od 1 litre. Oni su naravno malo skuplje.

Svakako biste trebali koristiti antifriz. Konvencionalni proizvodi (obično zelene boje) ili obična voda brzo se smrzavaju i stoga nisu dobra alternativa u jesen i zimu.

Gdje pohraniti? U idealnom slučaju, antifriz biste trebali spakirati u garažu ili prtljažnik.

Ručna četka i mala lopata

Ručnom četkom možete brzo i jednostavno ukloniti snijeg s karoserije i prozora vašeg automobila. Mala lopata pomaže očistiti područje oko guma nakon obilnih snježnih padalina.

Klasični setovi stoje oko 10 eura. Postoje i manji modeli koji također stanu u pretinac za rukavice. Oni također koštaju manje novca.

Mast za gumene brtve

Kako biste bili sigurni da možete pouzdano otvoriti stražnja vrata i vrata automobila kada je mraz, trebali biste redovito tretirati gumene brtve vašeg vozila odgovarajućim proizvodima za njegu.

Proizvod možete držati u prtljažniku, prenosi N1.

Auto - Moto
Hrvatska