Spas za Zagreb ili novi izvor sukoba?

Centar za gospodarenjem otpada u Resniku otvara više pitanje no što daje odgovora

Centar za gospodarenje otpadom u Resniku otvara više pitanja nego što daje odgovora. Gdje s otpadom, kako ga zbrinuti, i tko će platiti cijenu odgode rješenja za cjelovito gospodarenje otpadom u Zagrebu?
Zagreb : Velike koli?ine otpada nakon blagdana Emica Elvedji/PIXSELL

Odlagalište Jakuševec odavno je trebalo biti zatvoreno, no radit će do 2028., za kada je predviđeno otvaranje Centra za gospodarenje otpadom u Resniku. I oko tog projekta lome se koplja.

Predsjednica Hrvatske udruge za gospodarenje otpadom, profesorica Aleksandra Anić Vučinić kaže da predstavljeni projekt CGO-a ne nudi cjelovito rješenje.

Hoće li CGO štetiti stanovništvu?

– Zašto? Zato što ne znamo kuda ćemo s ostatkom otpada – gdje ćemo ga odlagati i hoćemo li imati energetsku oporabu. Bez ta dva elementa stvorili smo još veći problem. U protekloj studiji bio je obuhvaćen i mulj s uređaja za obradu otpadnih voda. Ovdje ga nema.

Prostora za plohu na kojoj bi se odlagao ostatak otpada u Resniku nema pa će se, po svemu sudeći, isti opet odlagati na Jakuševcu, pretpostavlja profesorica. Podsjeća da prema europskim direktivama do 2035. na vanjskom prostoru smijemo odlagati samo 10 posto ukupno proizvedenog otpada, a ostatak bi morao u energanu. Uz Maltu, Hrvatska je jedina zemlja u EU koja je nema, a trebala bi jer to je zasad jedino rješenje, kaže struka.

CGO Resnik Jakuševec projekt otpad energana

Grad Zagreb

Drugi problem koji se spominje u javnom prostoru – hoće li CGO štetiti okolnom stanovništvu?

– Na svakom od tih postrojenja postoje filteri za obradu zraka koji iz njega izlazi. Sva ta postrojenja po pravilima struke moraju biti projektiranja tako da su pod tlakom i da zrak ne može izaći. Mislim da ne postoji opasnost za građane. Primjerice, da dođete u industrijsku zonu bilo gdje u Europi nećete znati obrađuje li se u toj hali otpad ili se proizvodi dječja hrana. To su zatvoreni sustavi – rekla je za Radio Sljeme profesorica Anić Vučinić.

SDP: Cjelovito rješenje mora uključivati energanu

Predsjednik zagrebačkog SDP-a Branko Kolarić kaže da je energana u Zagrebu nužnost. Njegova stranka već neko vrijeme inzistira na gradnji energane. Smatra da cjelovito rješenje mora uključivati energanu.

– Alternativa energani u Zagrebu jest da mi platimo Bečanima da iskoriste gorivo u svojoj energani i dobiju toplinsku energiju. Njima je jeftinija struja, jeftinija toplina, a mi ćemo to platiti. Dakle, to je zaista suludo. Pobuditi strah kod ljudi u vezi s otpadom je jako lako i to je populistički i onda nikad nećemo riješiti pitanje otpada.

Također, Kolarić kaže da mu nije jasno da je nakon tri i pol godine Centar za gospodarenje otpadom na razini studije. – SDP je inzistirao da to bude u Resniku. To nije popularno, imate pobunu građana, ali treba odgovorno voditi Grad – smatra Kolarić.

CGO Resnik Jakuševec projekt otpad energana

Grad Zagreb

– Ako nećemo graditi energanu, Zagreb će biti u vrlo velikim problemima jer ne znamo gdje ćemo taj otpad odlagati, odnosno morat ćemo plaćati ogromne novce za zbrinjavanje tog otpada, smatra Josip Pavlović iz Udruge Ekologija grada.

Dodaje da je licemjerno da se Tomašević prije dolaska na vlast borio protiv izgradnje Centra za gospodarenje otpadom i stajao na putu razvoja tog projekta.

Grad postao ovisniji o suradnji s privatnim oporabiteljima više no ikad

Podsjetimo, Zagreb je prije četiri godine imao pripremljenu dokumentaciju za CGO koji je uključivao energanu, građevinsku dozvolu za sortirnicu, u proceduri je bila studija utjecaja na okoliš i europska sredstva bila su nam nadohvat ruke. No Grad je odlučio da tim putem neće ići pa ćemo sve sada morati platiti iz svog džepa.

– Grad je sada pustio u savjetovanje nabavu za zbrinjavanje otpada na period od četiri godine u iznosu od 98,7 milijuna eura. 56 milijuna eura plus PDV će samo otići na zbrinjavanje biootpada. I sada, to će grad platiti, ovako kako oni kažu, nije to problem. To pokazuje da je situacija takva da sami ne vjeruju, niti u Resnik, niti u Jakuševec, da su učinili grad ovisnijim o suradnji s privatnim oporabiteljima više nego ikada u njegovoj povijesti, kazao je Pavlović.

– Međutim, treba to sada samo usporediti te iznose. Biokompostana u Novskoj je izdana građevinska dozvola, osigurana financijska sredstva iz EU, 30 milijuna eura je trebala koštati. Sortirnica na Žitnjaku koju je prije tri godine Tomislav Tomašević, kao i sada Resnik, najavljivao da kreće gradnja, građevinska dozvola je bila u postupku izdavanja. Isto osigurana sredstva trebala su koštati nešto preko 50 milijuna eura, nastavio je.

Zelena akcija: Tomašević okrenuo leđa građanima

Gradnji energane protive se iz Zelene akcije. Gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću i gradskoj vlasti poručili su da neće dopustiti spaljivanje otpada.

– Iako su učinjeni neki pozitivni pomaci u odvojenom prikupljanju otpada za onaj neodvojeni dio odabrano je iznimno loše rješenje koje uključuje i spaljivanje otpada, kažu iz Zelene akcije.

Smatraju da je tako gradska vlast pogazila je svoja predizborna obećanja i okrenula je leđa građanima.

– Naime, dugi niz godina znamo da je gradonačelnik Bandić htio izgraditi spalionicu otpada u Zagrebu. Planovi oko spaljivanja otpada nastavljaju se i s ovom gradskom vlasti. Još uvijek se ne zna hoće li se otpad slati negdje na spaljivanje ili će se graditi spalionica otpada u Zagrebu. Međutim, oba ta rješenja su iznimno loša i problematična, upozoravaju iz Zelene akcije.

– Mi ćemo, kao što smo zaustavili Bandićevu spalionicu, nastojati s građanima i drugim građanskim inicijativama zaustaviti i ove štetne planove koje ima gradonačelnik Tomašević i trenutačna gradska vlast, zaključili su iz Zelene akcije.

Aktualno
Grad Zagreb