Zatvaranje Jakuševca i (ne)izvjesna budućnost Resnika: Prije 2030. godine Centar ne može biti gotov
Josip Pavlović iz Udruge Ekologija grada kaže da prije 2030. godine Centar za gospodarenjem otpada na Resniku ne može biti gotov te da sve što se radi i kako se radi ide u prilog gradnji energane.
– Mislim da bi za početak netko trebao objasniti gradonačelniku Tomaševiću o čemu se točno radi, s obzirom na to da on nekada stvara dojam kao da priča o stvarima o kojima nema pojma, a ne da priča o projektu, izgradnji protiv koje se sam dugo godina borio i stajao na putu razvoja tog projekta, rekao je Pavlović.
Ako nećemo graditi energanu, Zagreb će biti u vrlo velikim problemima
Gradit će se Centar za gospodarenje otpadom, postrojenje sa sličnom tehnologijom kakvu ima Ljubljana. Zagrebu će uslijediti slični problemi kao i Ljubljani, koja iz toga razloga ide u izgradnju energane, napomenuo je.
– Ako nećemo graditi energanu, Zagreb će biti u vrlo velikim problemima jer ne znamo gdje ćemo taj otpad odlagati, odnosno morat ćemo plaćati ogromne novce za zbrinjavanje tog otpada, kazao je.
Ustvrdio je da je to polovično rješenje. Osvrnuo se i na rok izgradnje Centra do 2028. te rekao da je “apsolutno nemoguće da će biti ostvaren”.
– Prije 2030. godine ovo postrojenje ne može biti gotovo, ako imate samo da projektna dokumentacija će biti gotova u proljeću 2026. godine, pa slijedi javno predstavljanje, izdavanje građevinskih dozvola, raspisivanje natječaja za izvođača, dodao je Pavlović piše HRT.
Tematska saborska sjednica o Jakuševcu
Čekalo se godinu dana da se u Saboru održi tematska sjednica o Jakuševcu i nesreći koja se dogodila na odlagalištu.
– Čekala se godinu dana, napokon je održana, prvi put je odgođena, predsjedala je gospođa Sandra Benčić iz redova Možemo! i ona je to rastezala dok nije došlo do raspuštanja Sabora, ispričao je Pavlović.
Dodao je da nikakvi zaključci koji obvezuju Grad Zagreb ili Čistoću nisu doneseni.
– Mislim da je tamo izgubljeno 3 sata vremena svima prisutnima. Ništa pametno, što je stvarno šteta, rekao je, piše HRT.
– Bio sam ja i struka i ministrica zaštite okoliša. Gradonačelnik Tomašević nije se udostojio doći iako je bio pozvan. Mislim da je to dovoljna poruka da je to tema koju treba razvodniti, staviti pod tepih, a ne se realno baviti rješavanjem, kazao je.
Vještačenje o uzrocima odrona i eksplozije na Jakuševcu još nije završeno. Ipak, gradonačelnik je već ustvrdio da razlog eksplozije nije biootpad.
– Oni od početka tvrde da se radi o vodi u odlagalištu. Voda u odlagalištima otpada je nešto što je sasvim normalno i što se pojavljuje i pojavljivalo na Jakuševcu već dvadeset godina i rješavalo se. I sada vi čujete da Tomislav Tomašević govori kako oni iz internih podataka znaju da biootpad nije odlagan, što je neupitno da je biootpad uzrok incidenata. Prije vještačenja Tomislav Tomašević zna što se dogodilo i koji su uzroci, napomenuo je Pavlović.
Pokrenuto savjetovanje o rješenjima koja koštaju 98 milijuna eura
Javno i transparentno je izneseno da je pokrenuto savjetovanje o rješenjima koja koštaju 98 milijuna eura za četiri godine.
– Grad je sada pustio u savjetovanje nabavu za zbrinjavanje otpada na period od četiri godine u iznosu od 98,7 milijuna eura. 56 milijuna eura plus PDV će samo otići na zbrinjavanje biootpada. I sada, to će grad platiti, ovako kako oni kažu, nije to problem. To pokazuje da je situacija takva da sami ne vjeruju, niti u Resnik, niti u Jakuševec, da su učinili grad ovisnijim o suradnji s privatnim oporabiteljima više nego ikada u njegovoj povijesti, kazao je Pavlović.
– Međutim, treba to sada samo usporediti te iznose. Biokompostana u Novskoj je izdana građevinska dozvola, osigurana financijska sredstva iz EU, 30 milijuna eura je trebala koštati. Sortirnica na Žitnjaku koju je prije tri godine Tomislav Tomašević, kao i sada Resnik, najavljivao da kreće gradnja, građevinska dozvola je bila u postupku izdavanja. Isto osigurana sredstva trebala su koštati nešto preko 50 milijuna eura, nastavio je.
Dodao je da samo što ćemo četiri godine potrošiti na zbrinjavanje, platiti ovlaštenim oporabiteljima, već smo mogli imati gotovu biokompostanu, sortirnicu i uspostavljen funkcionalan sustav. Mi smo ustvari samo bacili novce u vjetar, bacamo ih i dalje i rješenja nema, zaključio je.