Rak prostate često se razvija sporo, evo kako ga na vrijeme prepoznati
Nedavno je Chris Hoy, šesterostruki olimpijski prvak u biciklizmu otkrio da ima rak prostate u poodmakloj gazi.
48-godišnjak je otkrio da se rak proširio na njegove kosti i da je u terminalnoj fazi.
Kao i drugim sličnim slučajevima, kada poznata osoba objavi ovakvu vijest, javnost gotovo jednoglasno suosjeća, a dobrotvorne organizacije upozoravaju da bi podizanje svijesti o bolesti moglo pomoćiu u spašavanju drugih života, piše BBC.
Što je rak prostate?
Prostata je žlijezda veličine oraha koja se nalazi odmah ispod mokraćnog mjehura unutar zdjelice kod muškaraca. Okružuje uretru – cijev koja odvodi urin iz tijela kroz penis.
Rak prostate – abnormalan i nekontroliran rast stanica – često se razvija sporo. Možda neće biti nikakvih znakova ili simptoma godinama, a neki ljudi zbog njega nikada ne razviju nikakve probleme. Ali kod drugih, rak može biti agresivan i smrtonosan.
Rak prostate koji je rano otkriven ima najbolje šanse za uspješno liječenje.
Koliko je čest rak prostate?
Jedan od osam muškaraca dobit će rak prostate u nekom trenutku svog života, kaže Prostate Cancer UK. Najčešći je u starijoj životnoj dobi – kod muškaraca starijih od 75 godina. Rijetki su slučajevi kada obole mlađi od 50 godina.
Veći rizik pojave ove bolesti imaju muškarci koji imaju bliskog srodnika – oca, brata, djeda ili ujaka – koji je imao rak prostate. Također se češće pojavljuje kod crnih muškaraca.
Na koje simptome treba obratiti pažnju?
Među uobičajenim simptomima su:
– potreba za češćim mokrenjem – osobito noću
– poteškoće s početkom mokrenja, slab protok mokrenja koji traje dugo
– krv u mokraći ili spermi.
Ovi simptomi mogu biti uzrokovani i drugim stanjima, no važno je da sve promjene prijavite liječniku.
Postoji li test za rak prostate?
Ne postoji jedinstveni dijagnostički test za otkrivanje ove bolesti. Liječnici postavljaju dijagnozu na temelju različitih pretraga. To može uključivati krvni test prostate specifičnog antigena (PSA) i skeniranje, kao i biopsiju, koja uključuje uzimanje malog uzorka tkiva za ispitivanje u laboratoriju.
PSA testovi se ne koriste rutinski za probir zdravih muškaraca na rak prostate jer rezultati mogu biti nepouzdani. Visoki PSA ne znači uvijek rak. On može porasti i ako, na primjer, postoji infekcija.
Neki muškarci s povišenim PSA mogu imati rak prostate koji ne bi uzrokovao probleme ili zahtijevao liječenje, uzrokujući nepotrebnu brigu i daljnja ispitivanja.
Što je s liječenjem?
Dostupne su različite opcije, a vaš liječnik će vam savjetovati koja bi mogla biti najprikladnija. Ako je rak u ranoj fazi i ne uzrokuje simptome ili brzo raste, možda će biti moguće promatrati ga i “čekati”.
Neki oblici raka prostate mogu se izliječiti tretmanima poput operacije i radioterapije. Hormonska terapija također može usporiti rast raka. Također je moguće uništiti stanice raka ekstremnom hladnoćom (krioterapija) ili fokusiranim ultrazvukom visokog intenziteta, prenosi N1.