Biste li probali?

Znanstvenici otkrili supstancu koja može zamijeniti odlazak u teretanu

Lijek dovodi tijelo u metaboličko stanje koje odgovara trčanju 10 kilometara, velikom brzinom, na prazan želudac
lijek tablete

Može li tableta doista nadomjestiti sve blagotvorne učinke vježbanja i treba li se veseliti otkriću znanstvenika s danskog sveučilišta Aarhus koji tvrde da supstanca LaKe čini odlazak u teretanu nepotrebnim?

Istraživači sa Sveučilišta Aarhus u Danskoj objavili su da lijek LaKe “dovodi tijelo u metaboličko stanje koje odgovara trčanju 10 kilometara, velikom brzinom, na prazan želudac”. Međutim, postavlja se pitanje, čak i ako pilula može utjecati na naše tijelo poput tjelesne vježbe, koliko je zapravo korisna?

Prije svega, najčešće prihvaćeni izraz za lijekove poput LaKea je “mimetici”, jer ono što oni rade je, u pravilu, oponašanje bioloških učinaka tjelovježbe bez potrebe za znojenjem. Ideja postoji već neko vrijeme. Institut Salk iz San Diega je 2008. godine svijetu predstavio lijek pod nazivom GV501516 (skraćeno 516), koji signalizira ključnim genima da sagorijevaju masnoće umjesto šećera.

U kasnijim testovima na miševima, par glodavaca pod nadimkom Coach Potato i Lance Armstrong, obojica odrasli na istoj prehrani masnih, slatkih peleta, obavljali su istu količinu dnevne tjelesne aktivnosti, ali je Lance Armstrong primio dozu lijeka 516 – i značajno je povećao svoju izdržljivost i bio je mnogo mršaviji od svog kontrolnog kolege.

Varijanta 516 brzo je završila na crnom tržištu kao zabranjeni dopinški agens poznat kao endurabol, a Svjetska antidopinška agencija izdala je upozorenja sportašima da nije siguran – ali mnogo više mimetika već je u razvoju.

U potrazi za lijekom, otkriveni mimetici

Spoj 14, koji je prvi put objavljen 2015., počeo se razvijati kao način liječenja drugih bolesti, prije nego što su istraživači otkrili da može sniziti razinu glukoze u krvi natašte, poboljšati toleranciju na glukozu i pospješiti gubitak težine kod pretilih miševa. Od tada je provedeno više istraživanja o Lac-Phe, kemikaliji koja se normalno proizvodi u tijelu tijekom treninga izdržljivosti, i novoj molekuli poznatoj kao SLU-PP-332, koja potiče metabolizam i izdržljivost, pomažući glodavcima da trče 50 posto dalje nego što ranije mogao.

Ova molekula, kažu znanstvenici, govori skeletnim mišićima da naprave promjene koje obično uzrokuje trening izdržljivosti. Ovo ima potencijal pomoći osobama na dijeti da održe mišićnu masu tijekom mršavljenja ili zaštiti starije ljude od sarkopenije (gubitak mišićne mase) jer njihova tijela manje reagiraju na tjelovježbu.

LaKe je još u fazi razvoja i testira se na laboratorijskim miševima pa nije sigurno da će se rezultati prenijeti na ljude. Ali ono što proizvodi je prvo izazivanje brzog porasta laktata u tijelu – oponašajući učinak koji obično osjećamo nakon treninga visokog intenziteta – a zatim postupno povećanje kemikalije koja se zove beta-hidroksibutirat (BHB). BHB je keton, odnosno kemikalija sintetizirana u jetri iz masnih kiselina kako bi tijelu dala energiju kada nema dovoljno glukoze – otuda i izraz “trčanje na prazan želudac”.

Između njih, čini se da ove dvije promjene snižavaju razinu slobodnih masnih kiselina u krvotoku i također suzbijaju apetit – učinke koje biste očekivali od vježbanja bez prethodnog jela i mogu pomoći u smanjenju rizika od stanja kao što su bolesti srca, moždani udar i tip dva dijabetes dugoročno.

I (opet, kod štakora) čini se da pilula ne pokazuje znakove toksičnosti – za razliku od ranih verzija 516, koje su uzrokovale brzi rast stanica raka kod pokusnih glodavaca.

Je li kemija rješenje?

Vježbanje utječe na gotovo sve tjelesne sustave na vrlo složene načine koji još nisu u potpunosti razjašnjeni. Najveći istraživački program posvećen razumijevanju njegovog utjecaja na molekularnoj razini, u kojem sudjeluje gotovo 2600 volontera, još uvijek je u tijeku. Zajedno, mnogi od gore spomenutih lijekova mogli bi oponašati bilo koji od njih—možda radeći s intervencijama koje su već odobrila regulatorna tijela, kao što je Ozempic, za promicanje niza dobrobiti. Ali svaki dodatak ima ograničenja: Vježbanje je iskustvo cijelog tijela, s nizvodnim učincima koji uključuju sve, od poboljšane gustoće kostiju do boljeg sna.

Poboljšava raspoloženje i samopouzdanje dok smanjuje stres, a čini se da ima i zaštitna svojstva protiv demencije. Svi ovi utjecaji dolaze iz složenih interakcija između bilo kojeg broja bioloških učinaka—ali čak i kad bi ih znanost mogla oponašati tabletom, bilo bi puno teže ponovno stvoriti psihološke prednosti trčanja pet kilometara s prijateljima ili postizanja novog osobnog rekorda za čučanj.

Još smo daleko od pronalaženja sigurnih lijekova koji mogu simulirati najpovoljnije učinke tjelovježbe kod ljudi, ali kada će postojati, vjerojatno će biti najkorisniji za starije, bolesne, nemoćne i za one koji su na neki drugi način nesposobni odraditi samo vježbanje. Mogu pomoći ljudima koji se oporavljaju od operacije – ili astronautima koji, čak i ako vježbaju dok su u orbiti, pate od gubitka koštane mase i mišića jer njihova tijela manje rade u mikrogravitaciji.

Za nas ostale, dobrobiti lagane šetnje ili nekoliko čučnjeva teško je oponašati s tabletama, a (naravno) lako ih je dobiti bez njih. Jednog dana ćemo možda moći vježbati na tabletima – ali za sada je puno lakše i sigurnije obuti tenisice i izaći van, prenosi N1.

Hrvatska
Zanimljivosti