VIDEO/FOTO Dubrava dobila svoj rječnik. Nemojmo zaboraviti, nemojmo se sramiti, njegujmo svoj zavičajni govor
Općina Dubrava može se pohvaliti i ponositi svojim zavičajnim rječnikom, kojim se od zaborava čuvaju riječi i izreke koje su u tom kraju bile itekako rasprostranjene tijekom proteklih godina.
Želeći sačuvati lokalni govor Ljiljana Bilanović i Sanela Koščević upustile su se u izradu rječnika koji je nakon napornog rada konačno i ugledao svjetlo dana na ponos svih učenika Osnovne škole Dubrava kao i brojnih mještana, koji su se odazvali promociji koja je protekla u ležernom i opuštenom tonu za što su najzaslužniji bili učenici Osnovne škole Dubrava koji su zahvaljujući svojim učiteljicama brojnu publiku počastili s dvije predstave upravo na dubravskom dijalektu, što je kod svih prihvaćeno s velikim oduševljenjem.
-Ideja stvaranja Zavičajnog rječnika u našoj školi postoji više od desetljeća, no tek prošle školske godine uspjeli smo je pretvoriti u stvarnost kroz projekt pod nazivom Zavičajni rječnik. Cilj projekta bio je oživjeti i sačuvati riječi, poslovice i izraze koje su koristili naši preci- kazala je Sanela Koščević.
U “Rječniku dubravskih riječi” nalazi se oko 1400 riječi, pri čemu su mnoge riječi zauvijek izgubljene s odlaskom starijih generacija.
-Zahvaljujemo svim roditeljima, bakama i djedovima koji su podijelili svoje znanje. Ovaj projekt omogućio nam je da svojim sumještanima i široj javnosti pokažemo bogatstvo govora dubrovačkog kraja- naglasila je Koščević uz poruku;
-Nemojmo zaboraviti, nemojmo se sramiti, njegujmo svoj zavičajni govor. Jezik je hranitelj naroda – dok god živi jezik, dok ga ljubimo, čitamo, govorimo i pišemo, živi i narod.
Profesorica Ljiljana Bilanović dodala je da projekt nije samo rječnik, već dokument povijesti i identiteta zajednice.
-Ovo je svojevrsni festival dubrovačkog kraja i njegovih riječi. Uspjeli smo postići nešto što dosad nije zabilježeno na našim prostorima – prikupili smo čak 1400 autentičnih riječi dubrovačkog kraja, a tome smo dodali i petnaest stranica poslovica i izreka koje su tipične za naš kraj, čime smo obogatili rječnik i osigurali mu dodatnu vrijednost. Iako je rječnik primarno zbirka riječi, on u sebi sadrži i duh starih običaja koji su ovdje živjeli kroz jezik. Ovo su riječi našeg kraja, jednostavan, ali vrijedan rječnik, koji čuva naš jezični identitet- istaknula je Bilanović.
Ponosna na rad svojih kolegica je i ravnateljica Osnovne škole Dubrava Marijana Kozumplik Kemenović koja je istaknula kako je škola mjesto gdje se stječu znanja, kompetencije i vještine, ali isto tako škola je i mjesto gdje se njeguje kultura i ljubav prema zavičaju.
-Vjerujem da će se vas ova promocija vratiti u neke vesele dane djetinjstva, ali i stvoriti temelje nove budućnosti- naglasila je Kozumplik Kemenović.
Promociju nije propustio niti načelnik Tomislav Okroša kazavši kako je ovaj rječnik čuvar dubravskog identiteta i kulturne baštine.
-Dubrava ima specifičan jezični izričaj koji je odraz povijesti i karaktera naših predaka. Knjiga daje priliku mlađim generacijama da nauče nešto o našoj prošlosti i da nauče te riječi i zadrže ih živima. Izrazito smo ponosni što smo mogli podržati ovaj projekt jer smatramo da je važno prenositi znanje o našem jeziku i kulturi. Stariji mještani s oduševljenjem su prepoznali riječi koje su možda i zaboravili, dok su mladi pokazali zanimanje za prošlošću našeg kraja. Ovaj rječnik samo je početak očuvanja lokalne kulturne baštine- zaključio je Okroša.