Energana kao rješenje otpada u Zagrebu: Održiva inovacija ili prijetnja okolišu?
Zagrebačka delegacija je imala prilike upoznati se i informirati kako se u Beču u jednoj od četiri energane ostatak otpada iz centra za gospodarenje otpadom koji ostane nakon sortiranja i recikliranja iskorištava kao vrijedno gorivo za proizvodnju toplinske i električne energije na korist sugrađana. Toplinskom energijom dobivenoj u ovoj energani opskrbljuje se preko 60.000 bečkih kućanstava, a strujom gotovo 50.000 kućanstava.
Inače na području Beča nalaze se ukupno četiri energane koje na godišnjoj razini obrade preko milijun tona otpada, a proizvode struju i toplinsku energiju za stotine tisuća kućanstava u Beču.
SDP se zalaže za izgradnju energane, Možemo nije sigurno
Inače Joško Klisović i zagrebački SDP čvrsto se zalažu za izgradnju energane. U rujnu je SDP od gradonačelnika Tomislava Tomaševića tražio nadopunu izvještaja o poduzetim aktivnostima u svrhu realizacije “projekta energane”. Poručili su da podržavaju izgradnju Centra za gospodarenje otpadom u Resniku, ali traže cjelovito rješenje i izgradnju energane u kojoj bi se ostatak otpada iskoristio za proizvodnju toplinske energije.
Tomašević je podsjetio da je studija izvodljivosti za Centar za gospodarenje otpadom usvojena u Skupštini grada Zagreba i Skupštini Zagrebačke županije. Rekao da je za taj projekt završena javna nabava, da su poznati projektanti, gdje će biti i kad ga mogu završiti te da će koštati oko 140 milijuna eura.
– Međutim postavlja se pitanje druge građevine, a koja se potencijalno može izgraditi u Zagrebu, a to je energana. S ostatkom iz CGO-a negdje moramo ići, ističe gradonačelnik. Dodaje da možemo spaljivati u vlastitoj energani u Zagrebu ili plaćati privatnicima da taj ostatak termički obrađuju.
– Zato radimo studiju isplativosti koja će reći je li Gradu Zagrebu isplativo graditi takvu energanu, naravno po svim standardima zaštite okoliša i zdravlje ili ne. Kolege iz SDP-a su vjernici u spalionicu, određene udruge zaštite okoliša su ateisti, a mi smo agnostici. Nama će studija dati odgovore pa ćemo vidjeti – rekao je Tomašević.
Marina Ivandić iz Možemo, nakon posjeta Austriji rekla je da su u Možemo skloni tome da poslušaju sva rješenja.
– Treba sagledati, u kontekstu Zagreba, sve brojeve i sve mogućnosti i donijeti odluku na temelju egzaktnih brojeva, a ne dojmova.
Udruge se oštro protive: Ta rješenja su iznimno loša
Međutim, energani se protive udruga Zelena akcija i Udruga za zaštitu okoliša Resnik. Zelena akcija gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću i gradskoj vlasti poručili su da neće dopustiti spaljivanje otpada.
– Iako su učinjeni neki pozitivni pomaci u odvojenom prikupljanju otpada za onaj neodvojeni dio odabrano je iznimno loše rješenje koje uključuje i spaljivanje otpada, kažu iz Zelene akcije.
Smatraju da je tako gradska vlast pogazila je svoja predizborna obećanja i okrenula je leđa građanima.
– Naime, dugi niz godina znamo da je gradonačelnik Bandić htio izgraditi spalionicu otpada u Zagrebu. Planovi oko spaljivanja otpada nastavljaju se i s ovom gradskom vlasti. Još uvijek se ne zna hoće li se otpad slati negdje na spaljivanje ili će se graditi spalionica otpada u Zagrebu. Međutim, oba ta rješenja su iznimno loša i problematična, upozoravaju iz Zelene akcije.
Predsjednica Udruge za zaštitu okoliša Resnik Branka Genzić Horvat upozorila je da bi u tom zagrebačkom naselju izgradnjom centra za gospodarenje otpadom i spalionice mogao nastati još veći problem te da je to promašena investicija i koncept budući da se njime planira otvoriti još jedno smetlište. No, na saborskom Odboru za zaštitu okoliša i prirode razmotrena je problematika i održiva rješenja gospodarenja otpadom na odlagalištu Jakuševec, vezano uz ugrozu zdravlja te istaknuto da do njegova zatvaranja ne može doći prije otvaranja Centra za gospodarenje otpadom.
Obećava se zatvaranje Jakuševca, a on se širi
Predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga Ivan Novaković je kako odlagalište ima sve potrebne dozvole za rad i da se provode redovite kontrole kvalitete zraka. Vezano uz odrone u studenome i prosincu prošle godine, pri čemu je u posljednjem teško ozlijeđen radnik, rekao je da su se poduzele aktivnosti kako bi se utvrdio uzrok odrona i da bi se odlagalište učinilo sigurnim. Državni inspektorat je pokrenuo postupke, no do sada nije donesena ni jedna pravomoćna presuda protiv Holdinga.
Iako iz Gradske uprave najavljuju da će izgradnjom Centra za gospodarenjem otpada iz Udruge Inicijativa za Jakuševec upozoravaju da se prema novom prijedlogu izmjena Generalnog urbanističkog plana omogućuje proširenje odlagališta Jakuševec i rekonstrukcija postojeće građevinske dozvole kojom će se otvoriti put za izgradnju novih postrojenja. Ističu da iako je zatvaranje odlagališta “Jakuševec” bilo središnja tema aktivističke borbe Tomislava Tomaševića i razlog zbog kojeg su mu mnogi dali povjerenje, da su prvi potezi njegove vlasti pokazali su da ta priča ima sasvim drugačiju pozadinu.
– Proširenje odlagališta na nove prostore za skladištenje i obradu otpada (SOC) te izdavanje dozvola bez javnog savjetovanja i studije utjecaja na okoliš za 250 000 tona otpada na adresi Tišinska 71, jasni su znakovi da se politika Tomaševića i njegove ekipe kreće u suprotnom smjeru od onoga što su obećavali, tvrde.
Dodaju da ono što se skriva u izmjenama Generalnog urbanističkog plana (GUP), prelazi sve granice.
– Omogućuje se proširenje odlagališta Prudinec-Jakuševec i rekonstrukcija postojeće građevinske dozvole kojom će se otvoriti put za izgradnju novih postrojenja, tvrde iz Inicijative za Jakuševec.