Ovog biste povrća trebali jesti što više, preporodit će vas!
Cvjetača je vrlo zdravo i korisno povrće, a svoj ugled duguje, ponajprije, obilju vitamina C, K i kolina, a to je jedan od vitamina iz skupine B. Prvi nam je koristan svima, osobito kad želimo podići imunitet, drugi je osobito važan za trudnice, jer potiče zdrav razvoj i rast stanica, dok je kolin važan svima koji žele dobro pamćenje, raspoloženje i kontrolu mišića.
Sad kad smo to utvrdili, prijeđimo na puno važniji detalj, a to je način kuhanja, jer ako ga ne obavite na odgovarajući način, zakinut ćete se za veliki dio vrijednih sastojaka.
Način kuhanja
Stručnjaci ističu kako je cvjetaču najbolje kuhati na pari, no kako mnogi od nas nemaju potreban alat, ali ni vremena za takav način pripreme, bitnije nam je doznati kako se cvjetača točno kuha. Odgovor je u uzavreloj, posoljenoj vodi, a što se tiče trajanja, ono se razlikuje ovisno o tome je li cvjetača razdvojena na cvjetiće ili se kuha u komadu, prenosi Slobodna Dalmacija.
Ako ste je razdvojili na cvjetiće, bit će im dovoljno pet minuta, uz još koju dodatnu minutu za one koji ne vole da im je povrće skuhano al dente. Kuhate li je u komadu, trebat će vam najmanje deset minuta, vjerojatno i nešto dulje ako je riječ o većoj glavici.
Tako skuhana cvjetača zadržat će većinu hranjivih sastojaka i može se nastaviti obrađivati po želji.
Jedan od najjednostavnijih, ali i najomiljenijih načina njegove pripreme je prethodno skuhanu cvjetaču uvaljati u mrvice prepečene na rastopljenom maslacu, no možete ga, također, pohati ili ga možete ubaciti u zapršku od brašna, jaja i mlijeka ili vode pa ispržiti.
Ako je riječ o cvjetači razdvojenoj na cvjetiće, možete je dodati u jela od drugog povrća, kada su ostali sastojci skoro skuhani, iskoristiti za složence ili ubaciti u salate, a ako ste je skuhali u komadu, možete je narezati na odreske, dobro ih začiniti pa ih kratko zapeći u dobro zagrijanoj pećnici.