Ovih sedam namirnica izbjegavajte jesti na prazan želudac
Prvi jutarnji obrok vrlo je važan jer tada čovjek jede nakon pauze od gotovo 10 do 12 sati. Upravo zato treba voditi računa o tome što jedemo nakon ove pauze kako bismo očuvali zdravlje. Prva stvar koju jedete ujutro uvelike određuje kako će vam proći ostatak dana.
Kako objašnjavaju liječnici, naša tijela preko noći poste i potrebno im je odgovarajuće “gorivo” za pokretanje metabolizma i razine energije za dan koji je pred nama.
Namirnice koje treba izbjegavati na prazan želudac:
Kava
Jeste li netko tko ne može započeti dan bez šalice kave? Bez obzira na to koliko vam odgovara kava, taj jutarnji ritual na prazan želudac nije zdrav.
Nutricionisti ističu da je kava bogata kofeinom, poznatim po svojstvima koja povećavaju budnost. Međutim, ako se konzumira na prazan želudac, može imati suprotan učinak, potencijalno uzrokujući tjeskobu i nervozu.
Ispijanje kave na prazan želudac može povećati proizvodnju želučane kiseline i izazvati nelagodu kod nekih ljudi.
Kako ne bi bilo na prazan želudac, savjet je da prvo popijete žličicu meda s puno mlake vode.
Začinjena i pržena hrana
Začinjena hrana može iritirati sluznicu želuca i dovesti do refluksa kiseline ili probavnih smetnji.
Stručnjaci naglašavaju da ujutro na prazan želudac ne treba jesti začinjenu hranu poput kineske hrane ili hrane s curry umakom.
Začini i ljuti umaci mogu nadražiti sluznicu želuca, uzrokujući nelagodu i utjecati na probavu i izlučivanje.
Također, budući da se svi ovi začini uglavnom prže, stručnjaci ističu da je pržena hrana bogata nezdravim masnoćama te se teško probavljiva na prazan želudac.
Citrusno voće
Citrusno voće prirodno sadrži kiseline koje mogu izazvati iritaciju želuca kada se jedu na prazan želudac.
Agrume poput naranči, limuna, grejpa i limete treba izbjegavati na prazan želudac. Ovo voće sadrži visoke razine limunske kiseline koja može povećati kiselost želuca, što dovodi do žgaravice i sličnih problema.
Gazirana pića
Gazirana pića treba izbjegavati ujutro na prazan želudac jer mogu izazvati nadutost.
Općenito, preporučuje se uopće ne konzumirati ova pića.
Gazirana pića uzrokuju nelagodu u želucu, iritaciju želučane sluznice, smanjenje cirkulacije krvi, povećanje šećera u krvi kao i probavne smetnje.
Slatka hrana
Slatka hrana može uzrokovati porast razine šećera u krvi, uzrokujući pad glukoze kasnije tijekom dana.
Izuzetno je nezdravo započeti dan zalogajem slatkiša i čokolade. Gušterača nije u stanju replicirati količinu inzulina koja vam je potrebna za tu količinu šećera na prazan želudac.
To bi moglo uništiti acidobaznu ravnotežu tijela. Umjesto toga, ponesite slatkiše na posao i konzumirajte ih kada se osjećate bez energije.
Prerađena hrana
Prerađena hrana je sva konzervirana, pasterizirana i pakirana hrana.
Ova hrana puna je soli, šećera, konzervansa, aditiva i umjetnih sastojaka koje treba izbjegavati. Svi ovi dodaci mogu štetiti našem zdravlju i biti teški za želudac.
Mliječni proizvodi
Neki ljudi teško probavljaju mliječne proizvode, osobito na prazan želudac.
Konzumacija fermentiranih mliječnih proizvoda kao što je jogurt na prazan želudac čini bakterije mliječne kiseline prisutne u jogurtu neučinkovitima zbog visoke razine kiseline u želucu.
Štoviše, zbog visoke razine kiseline želudac proizvodi klorovodičnu kiselinu, što dovodi do pojačane kiselosti želuca.