Političke stranke u niskom startu

Fokus predlaže mirovinsku reformu s većim izdvajanjem za vlastitu štednju

Stranka Fokus najavila je svoj prijedlog mirovinske reforme pa predlaže povećanje izdvajanja za vlastitu mirovinsku štednju s pet na sedam posto i smanjenje doprinosa za prvi stup s 15 na 13 posto te osnivanje Fonda za stabilizaciju mirovinskog sustava
Zagreb:  Fokus predlaže mirovinsku reformu Patrik Macek/PIXSELL

Stranka Fokus najavila je svoj prijedlog mirovinske reforme pa predlaže povećanje izdvajanja za vlastitu mirovinsku štednju s pet na sedam posto i smanjenje doprinosa za prvi stup s 15 na 13 posto te osnivanje Fonda za stabilizaciju mirovinskog sustava.

-U sadašnjem trenutku mirovinski sustav izgleda dobro, međutim, u prvoj ozbiljnijoj recesiji pokazat će se da je financijski neodrživ na dugi rok, jer je premalo zaposlenih a previše umirovljenika- rekao je predsjednik Fokusa Davor Nađi na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru.

Loš omjer zaposlenih i umirovljenika od 1 prema 1,36 dodatno će se pogoršavati pa je Fokus pripremio prijedlog mirovinske reforme koje bi vodila prema stabilizaciji mirovinskog sustava i povećanju komponente vlastite mirovinske štednje, kazao je. Predlažu osnivanje Fonda za stabilizaciju mirovinskog sustava koji bi se punio dvije do tri godine prije početka reforme, iz raznih poreznih prihoda i dobiti od HNB-a te dijela koji se uplaćuje u proračun.

-Kada bi se Fond napunio na razini dva do tri posto BDP-a, tada bi se krenulo u mirovinsku reformu tako da se izdvajanja za drugi stup poveća s pet na sedam posto, što predstavlja povećanje vlastite štednje za 40 posto, a da se smanje izdvajanja za prvi stup s 15 na 13 posto- pojasnio je Nađi.

Iz Fond bi se moglo kompenzirati slabije punjenje doprinosa u prvom stupu, a ako bi došlo do recesije, u njemu bi bilo dovoljno novaca za isplatu mirovina iz prvog stupa, u slučaju slabijeg punjenja proračuna. Fond bi, kaže Nađi, djelovao i protuciklički tako da bi u vremenu rasta gospodarstva povlačio dio sredstava s tržišta i smanjivao inflatorne pritiske, dok bi u vrijeme recesije otpuštao sredstva natrag u ekonomiju i kroz isplatu mirovina poticao lakši izlazak iz recesije.

Takvom mirovinskom reformom dobili bismo stabilnije i sigurnije mirovine sadašnjih umirovljenika, a budući umirovljenici bi imali veću komponentu vlastite štednje, odnosno, veće mirovine. Uz ostalo, kazao je Nađi, predviđaju i povećanje jednokratne isplate do 25 posto iznosa štednje, izaberu li kombiniranu isplatu mirovine.

Hrvatska
Politika