Otvoren Tjedan cjeloživotnog učenja

Tjedan cjeloživotnog obrazovanja počeo je danas u Dubrovniku, a ravnatelj Uprave za potporu i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja Momir Karin istaknuo je da je novim zakonom podignuta kvaliteta obrazovanja odraslih koje treba biti dostupno i fleksibilno.
Tjedan cjeloživotnog učenja UNESCO-ova je inicijativa pokrenuta 1999. godine.
– U izazovnom smo vremenu kad više nema stalnih radnih mjesta, a tržište rada zahtjeva stalno učenje i osposobljavanje. U temeljnom obrazovanju stječemo tek prvo zanimanje, kao početnu poziciju koja se mijenja prema zahtjevima tržišta rada, rekao je Karin, ravnatelj Uprave u resornom Ministarstvu znanosti i obrazovanja.
Dodao je kako su poseban izazov 150 tisuća stranih radnika, kojima treba omogućiti nastavak usavršavanja za potrebe hrvatskog tržišta rada.
Važnost cjeloživotnog obrazovanja
Ravnatelj Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih Mile Živčić rekao je da je najširi segment cjeloživotnog učenja obrazovanje odraslih, koje posljednjih godina opet dobiva na važnosti.
– U nekom je razdoblju bilo zapostavljeno, ali sad je važnije nego ikada do sada jer daje drugu priliku pojedincu, društvu i gospodarstvu. Prilika je to za novi iskorak i razvoj pa je zato ova kampanja važna, dodao je.
Želimo ukazati koliko bogatstvo donosi cjeloživotno učenje, naglasio je Živčić.
Na otvorenju 17. Tjedna cjeloživotnog obrazovanja sudionicima su govorili i zamjenik dubrovačko-neretvanskog župana Joško Cebalo, dubrovački gradonačelnik Mato Franković te predsjednik Centra za karijere mladih Dubrovnik Marko Žmirak.
Na svečanosti otvaranja Nagradu “Maslačak znanja” za postignuća u učenju odraslih osoba dobili su Željkica Šemper, Tajana Uzun i Danijel Balažić. Ovogodišnja dobitnica Priznanja za znanstveni doprinos razvoju obrazovanja odraslih je dr. Višnja Rajić, a Priznanja za stručni doprinos razvoju obrazovanja odraslih Ante Gale i Milivoj Jerkunica.
Na Tjednu besplatna predavanja, radionice, predstavljanje mogućnosti obrazovanja
U sklopu Tjedna cjeloživotnog učenja, građani imaju priliku sudjelovati na besplatnim predavanjima, radionicama, okruglim stolovima i sličnim događanjima, a obrazovne ustanove potencijalnim polaznicima predstavljaju mogućnosti obrazovanja.
Tjedan cjeloživotnog učenja svake se godine obilježava kako bi se osvijestila važnosti izgradnje pozitivnog ozračja i potreba cjeloživotnog učenja, promicalo kulturu učenja te potaknulo osobnu motivaciju pojedinaca za uključivanje u cjeloživotno učenje.