Platforma u Cretu Dubravica pred završetkom
Osim vijesti o bolesnima i broju ljudi u samoizolaciji, s područja općine Dubravica dolaze i neke druge vijesti. Pri kraju je izgradnje nove platforme za promatranje biljke Rosike, jedne od nekoliko vrsta biljki mesožderki u Hrvatskoj.
Biljka je to koja je ime dobila od grčke riječi drosos zbog ljepljivog sekreta na žljezdastim izdancima nalik dlakama, koji izgleda poput rose, a za koje se lijepe kukci. Okruglolisna rosika je višegodišnja zeljasta biljka, naraste svega 5 – 12 cm . Korijenje je najčešće plitko. Listovi, s peteljkom dugom 10-15 mm, leže u prizemnoj rozeti. Biljka se produži za dvadesetak centimetara kada biljka cvate, od lipnja do kolovoza. Cvat joj je jednostrani, cvjetovi su sitni i bijeli, s po 5 lapova. Njezin plod je tobolac s više sjemenki pomoću kojih se razmnožava.
Kako nam je rekao načelnik Općine Dubravica Marin Štritof, projekt se provodi već dvije godine i vjeruje da će montaža platforme biti dovršena do kraja travnja. Rado bi da se otvorenje ovog objekta održi u sklopu obilježavanja Dana Općine Dubravica, ukoliko se situacija s epidemijom smiri. Na Cret će moći dolaziti razni biljni istraživači, učenici, ali očekuje se da prostor zaživi i u turističke svrhe. Investicija u obnovu ove platforme gotovo je u cijelosti osigurana izvan Proračuna Općine Dubravica, iz Zagrebačke županije i JU Zeleni prsten ZŽ.
Poznati lokaliteti pronalaska ove vrste su: Blatuša, Čemarnica, Hrvatsko Zagorje, Dubravica, okolica Fužina, okolica Karlovca, Nikolino brdo, Plitvička jezera, okolica Varaždina. U pojedinim dijelovima Europe svojta se upotrebljavala u narodnoj medicini. Glavni razlozi ugroženosti su nestanak cretnih staništa prirodnom progresivnom vegetacijskom sukcesijom i odvodnjavanjem. U svrhu promocije i očuvanja rosike, Općina Dubravica je odlučila uzeti njen simbol u svoj grb i zastavu. Grb Dubravice je u srebrnom polju zelena rosika s dvije bodljikave hvataljke i s dva srebrna cvijeta i dva pupoljka.