Plenković u Saboru: Vlada će učiniti sve da pomogne ljudima, otvorena je za konsenzus

Premijer Andrej Plenković, predstavljajući u Saboru izmjene Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom, istaknuo je kako će Vlada učiniti sve da pomogne ljudima te da je otvorena za konsenzus kako bi rješenje bilo dugoročno i održivo
Zagreb: Sabor o izmjenama i dopunama Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom Patrik Macek/PIXSELL

Premijer Andrej Plenković, predstavljajući u Saboru izmjene Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom, istaknuo je kako će Vlada učiniti sve da pomogne ljudima te da je otvorena za konsenzus kako bi rješenje bilo dugoročno i održivo.

-Zakon je išao u nekoliko pravaca, s obzirom na razmjer štete i ekonomsko i socijalno stanje išli smo na to da izađemo više u susret nego što smo predvidjeli za prvi potres te da angažiramo Središnji državni ured za stambenu obnovu i zbrinjavanje koji po tom 100 postotnom modelu rješava pitanje obnove i stambenog zbrinjavanja na potpomognutom području- kazao je Plenković predstavljajući zakonske izmjene kojim se primjera proširuje na Sisačko-moslavačku i Karlovačku županiju.

-Vlada je spremna učiniti sve da pomogne ljudima- istaknuo je Plenković.

Izmjenama zakona stanovnicima na potpomognutom području obnova će se financirati u 100-postotnom iznosu, a ostalima po modelu 60-20-20. Pojasnio je da po predviđeno modelu 60-20-20, 60 posto daje država, 20 posto županija, a ako ne može županija predviđeno je da daje država, a da 20 posto treba uplatiti vlasnik, no ako ne može opet će uplatiti država uz upis založnog prava.

-Nitko ne mora participirati odmah ništa. To je bitan detalj- naglasio je Plenković i pozvao zastupnike da se pokuša naći konsenzus koji će biti pravičan te dugoročno i održivo rješenje.

Poručio je i kako je ovo prilika za ozbiljnu obnovu i revitalizaciju tog dijela Hrvatske koji spada mahom u potpomognuto područje. Kazao je da su štete od potresa koji je pogodio Sisačko-moslavačku, Karlovačku i Zagrebačku županiju goleme iako još nema cjelovite slike te da su najviše stradale obiteljske kuće.

U Sisačko-moslavačkoj županiji prijavljeno je 36.617 zgrada za pregled, a pregledano ih je 20.370 od kojih je 2575 neupotrebljivo, a 4212 privremeno neupotrebljivo te da je u Karlovačkoj županiji prijavljeno 804 zgrade, iznio je brojke. Ponovio je da je sustav odmah reagirao u pomoći građanima podsjetivši na sve poduzete hitne mjere i zahvalivši još jednom svima koji su došli pomagati na pogođena područja, a izrazio je i sućut obiteljima poginulih u potresu.

Izvijestio je i da je donatorskim akcijama prikupljeno 77 milijuna kuna, a na računu Crvenog križa preko 40 milijuna kuna.

-Cilj Vlade je da omogućimo povratak u normalan život što prije, a s obzirom na karakteristike tog kraja to podrazumijeva i revitalizaciju gospodarstva- zaključio je.

Plenković se referirao i na izlaganje zastupnice Mosta Marije Selak Raspudić koja je stavila Donju Stubicu u istu kategoriju s Petrinjom poručivši joj da „puno čita ali možda neprecizno”.

-Možda ste se zabunili pa ste mislili na Gornju, a rekli ste Donju- rekao je i pojasnio da se u Sisačko-moslavačkoj županiji samo Sisak nalazi u 6. skupini.

Ministar prostornog uređenja i graditeljstva Darko Horvat kazao je da će Hrvatska na potpomognutim područjima u cijelosti financirati obnovu nekretnine u kojoj stanuju vlasnici, a da će se sredstva osigurati u državnom proračunu, iz Fonda solidarnosti, zajma Svjetske banke i drugih izvora.

Pravila Zakona, dodao je, primjenjivat će se i na područja koja bi kasnije mogla bila pogođena potresom, a nisu navedena u njemu.

Hrvatska
Politika