NA DANAŠNJI DAN: Alagović, Theodor Fontane, Rudyard Kipling, Antun Motika, Carol Reed, nastanak SSSR-a, televizija u boji, Tiger Woods

2020-12-30-dndd

Aleksandar Alagović, zagrebački biskup – 1760.

Djelovao je kao nadstojnik znanosti u sjemeništu u Nitri, tajnik biskupa u Nitri, ravnatelj središnjeg sjemeništa u Pešti. Godine 1821. imenovan je zagrebačkim kanonikom, prepoštom i vranskim priorom, a 1829. zagrebačkim biskupom.

Jedan je od osnivača Musikvereina, kasnijeg Glazbenog zavoda te 1836. pokrovitelj “Društva za uzgajanje narodnog jezika i literature”. Posebnu pozornost poklanjao je odgoju budućih svećenika. Uredio je park Ribnjak uz biskupski dvor, te sagradio istočnu stranu biskupskog dvora i sjemenište u Zagrebu.

Dogradnju dvora izveo je znameniti Bartol Felbinger, a park je uređen 1830. prema nacrtima Leopolda Klinspogla. Objavio je “Čtenja i evangeliumi na vse nedele i sveke celog leta” i podupirao Ignaca Kristijanovića u objavi svoje knjige (Pomochnik, kalendar Danicza zagrebechka).

Theodor Fontane, književnik – 1819.

Theodor Fontane (Neuruppin, 30. prosinca 1819. – Berlin, 20. rujna 1898.), njemački književnik.

Podrijetlom je iz obitelji francuskih emigranata hugenota. Isprva je djelovao kao ljekarnik, a zatim novinar, ratni dopisnik i kazališni kritičar. Bio je tajnik Akademije umjetnosti u Berlinu. Po uzoru na engleske i škotske balade piše sjetne lirske sastavke s motivima iz zavičaja i pruske povijesti.

Tek kao 60-godišnjak počinje pisati romane i pokazuje se kao klasičan slikar berlinskog građanstva. Jedan je od najznačajnih njemačkih romantičara realizma. Njegovim remek-djelom smatra se “Effi Briest” (1894.), jedan od najslavnijih njemačkih romana svih vremena, koji je između ostaloga utjecao na “Obitelj Buddenbrook” Thomasa Manna

Rudyard Kipling, književnik – 1865.

Rudyard Kipling (Mumbai, 30. prosinca 1865. – London, 18. siječnja 1936.), engleski književnik. U djetinjstvu je naučio hindski, pohađao je vojno učilište u Devonshireu, a 1833. vratio se u Indiju i djelovao kao novinar.

Putovao je u Japan, Ameriku i Južnu Afriku. S jednakim žarom djelovao je u književnom i političkom životu Britanije. Godine 1907. dobio je Nobelovu nagradu. Njegova proza donosi izuzetnu sliku indijskog života i svijeta britanskih vojnika, s osobitim smislom za svijet djece i životinja. Bio je zagovornik britanskog imperijalizma, a kao utjelovljenje kolonijalizma nemilosrdno je karikiran i parodiran.

Najčitanije su i najznačajnije njegove knjige o džungli, koje karakterizira izvanredno poznavanje tajanstvene Indije i svijeta životinja. Djela: “Balade iz vojarne”, “Priproste priče s planine”, “Sablasna rikša i druge priče”, “Knjiga o džungli”, “Kim”, “Svjetlost se ugasila”.

Antun Motika , slikar – 1902.

Antun Motika (Pula, 30. prosinca 1902. – Zagreb, 13. veljače 1992.) hrvatski slikar. Studirao je kiparstvo na zagrebačkoj Kraljevskoj akademiji za umjetnost i obrt (R. Valdec), kasnije prelazi na slikarstvo (M. Vanka, V. Becić, Lj. Babić) i 1926. diplomira.

Njegove izvedbe u staklu, počevši od stvaralačke intuicije (na tisuće skica) do srastanja s tradicijom muranskog puhanog stakla, predstavljaju umjetničke predmete izvanredne konstruktivne logike i izražajnosti. Antun Motika dobitnik je više strukovnih i državnih nagrada, a od 1975. postaje dopisnim članom JAZU-a.

Carol Reed, filmski režiser – 1906.

Sir Carol Reed (London, 30. prosinca 1906. – London, 25. travnja 1976.), engleski filmski redatelj, dobitnik Oscara za svoju filmsku verziju mjuzikla Oliver! (1968.).

Kao nezakoniti sin glumca-producenta sir Herberta Beerbohma Treeja i njegove ljubavnice, May Pinney Reed, Carol Reed je rođen u Putneyju, London, a obrazovao se u Kraljevskoj školi u Canterburyju.

Reed je tijekom Drugog svjetskog rata služio u britanskoj vojsci, gdje je stekao mnoga iskustva koja će se poslije pojaviti u njegovim kasnijim filmovima. Za glumačku karijeru se odlučio još kao tinejdžer, ali je ubrzo postao redatelj i producent.

Od 1943. do 1947. je bio u braku s elegantnom britanskom filmskom zvijezdom Dianom Wynyard. Nakon njihova razvoda, 1948. se oženio s glumicom Penelope Dudley Ward, poznatom kao Pempie, starijom kćerkom Frede Dudley Ward, koja je bila ljubavnica Princa od Walesa, kasnije Edvarda VIII. i Vojvode od Windsora. Dobili su jednog sina, Maxa. Carol Reed umro je od srčanog udara 25. travnja 1976. u svom domu u Chelseaju, London, sa 69 godina.

Nastanak SSSR-a – 1922.

Savez Sovjetskih Socijalističkih Republika je država nastala na današnji dan, 1922. godine na prostoru Carske Rusije pod vodstvom Vladimira Iljiča Lenjina i Komunističke partije, nestala 1991. g.

SSSR se sastojala se od 15 republika. Sovjetski Savez je osnovan u prosincu 1922. kao savez ruske, ukrajinske, bjeloruske i transkavkaske sovjetske republike, na čijem čelu su bile boljševičke stranke.

Bila je vodeća svjetska komunistička sila i suparnik SAD-a u globalnom hladnom ratu. Posljednji predsjednik bio je Mihail Gorbačov.

Televizija u boji – 1953.

Dana 30. prosinca 1953. započela je prodaja tv prijamnika sa slikom u bojama.

Televizija u boji je izraz kojim se u najširem smislu opisuje tehnologija koja omogućuje bilježenje, prijenos i reprodkuciju televizijskog video-signala u boji. Obično se koristi u kontekstu historije televizije, s obzirom da se posljednjih nekoliko decenija televizija gotovo uvijek koristi u boji.

U svom najosnovnijem obliku, TV-emisija u boji se može stvoriti emisijom tri monokromatske slike – odnosno tri slike u različite boje – crvena, zelena i plava (engleski: red, green and blue, skraćeno RGB). Kada se prikazuju zajedno ili velikom brzinom uzastopce, te slike zajedno stvaraju sliku u boji za gledatelja.

Jedan od najvećih tehničkih izazova za uvođenje boje u sisteme zemaljske televizije je bilo nastojanje da se očuva širina frekventnog opsega, s obzirom da je boja zahtijevala čak tri put veću širinu od one za standarde crno-bijele slike, kao i da se ne koristi prevelika količina radio spektra. U SAD je nakon dugotrajnih istraživanja Odbor za nacionalne televizijske sisteme odobrio sistem elektronske televizije koji je razvila kompanija RCA, a koji je kodirao informaciju o boji razdvojeno od informacija o svjetlini slike te tako značajno smanjio rezoluciju informacije o boji i uštedio širinu frekventnog opsega. Svjetlina je ostala kompatibilna sa crno-bijelim televizijskim aparatima snbižene rezolucije, dok su televizijski aparati u boji mogli dekodirati dodatne informacije signala i stvoriti prikaz u boji snižene rezolucije. Visoka rezilucija crno-bijelih i niža rezolucija slika u boji je u oku mogla stvoriti sliku u boji naizgled visoke rezolucije. Tako je standard NTSC predstavljao značajno tehničko dostignuće.

Iako je potpuno elektronska televizija u SAD uvedena 1953. godine, visoka cijena aparata i malen broj programa u boji je značajno usporio njeno širenje na tržište. U Francuskoj je 1950-ih uveden sistem poznat kao SECAM, da bi u susjednoj Zapadnoj Njemačkoj bio razvijen novi, usavršeni sistem zvan kao PAL. Gotovo svuda u svijetu se televizija u boji počela emitirati sredinom ili u drugoj polovici 1960-ih, da bi do sredine 1970-ih postala standard. Televizori u boji su tada već postali toliko pristupačni da ih se do sredine 1970-ih prodavalo više nego televizora sa crno-bijelom slikom.

Do kraja 1970-ih crno-bijela televizija se prikazivala na lokalnoj razini ili u zabačenim područjima, a od početka 1980-ih je kao tehnologija postala domena crno-bijelih video monitora, odnosno koristila se isključivo za potrebe televizijske produkcije ili post-produkcije.

Tiger Woods, igrač golfa – 1975.

Tiger Woods rođen kao Eldrick Tont Woods (Cypress, Kalifornija, 30. prosinca 1975.) – američki igrač golfa. Smatra se jednim od najboljih igrača golfa svih vremena.

Njegov otac Earl, umirovljeni je pripadnik oružanih snaga SAD-a. Otac ima afričko, kinesko i indijansko porijeklo, a majka Kutilda ima tajlandsko, kinesko i nizozemsko porijeklo. Njegovo pravo ime je Eldrick. Dobio je nadimak “Tiger” po nadimku očevog prijatelja iz Vijetnamskog rata. Svi su ga s vremenom tako zvali pa je uzeo ime Tiger kao službeno.

Bio je čudo od djeteta. Počeo je trenirati golf s dvije godine. Učio je od oca koji je bio solidan amaterski igrač golfa. S 3 godine nastupio je na televiziji i igrao golf protiv glumca Boba Hopea. S 8 godina osvojio je svjetsko juniorsko prvenstvo. [1] S 18 godina postao je najmlađi u povijesti, koji je osvojio amatersko prvenstvo SAD-a. Postizao je odlične rezultate u juniorskoj konkurenciji i kasnije u seniorskoj konkurenciji. Godine 2005., s 29 godina, došao je do prekretnice osvojivši deset glavnih naslova profesionalnog golfa. Time je došao na treće mjesto svih vremena iza Jacka Nicklausa i Waltera Hagena. On i Bobby Jones jedini su igrači golfa koji su osvojili trinaest glavnih naslova prije 30. godine života.

Tiger Woods osvojio najviše PGA turnira od bilo kojeg aktivnog igrača golfa. Osvojio je jako velik broj različitih golf turnira, priznanja i nagrada.

U prosincu 2009., izbila je seksualna afera, kada je više žena putem medija izjavilo, da su s njime imale aferu. On je osobno priznao, da je više puta prevario suprugu. Povukao se iz profesionalnog igranja golfa do travnja 2010.

U lipnju 2010., časopis Forbes objavio je, da je Tiger Woods najbogatiji športaš svijeta sa zaradom od preko 100 milijuna dolara. Mnogo zarađuje od reklama i sponzorskih ugovora.

….

izvori:

Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža; http://www.enciklopedija.hr; Prolexis enciklopedija, mrežno izdanje, https://proleksis.lzmk.hr;

Hrvatska
Vremeplov