Upravni sud odbio prijedloge za odgodu dodjele koncesije za 101 MHz
Upravni sud odbio je prijedloge za odgodu dodjele radijske koncesije za 101 MHz koju je Vijeće za elektroničke medije krajem srpnja dodijelilo Top radiju d.d., a HAKOM je utvrdio da Top radio zadovoljava sve prostorne i tehničke uvjete, izvijestili su iz VEM-a.
Vijeće u priopćenju navodi da je zagrebački Upravni sud odbio prijedlog dvije tvrtke koje su se također natjecale za tu frekvenciju, Nepce svijeta d.o.o. i Zwei 01 d.o.o., da se odgodi učinak odluke o dodjeli koncesije 101 MHz.
Po ocjeni suda, “razlozi koje tužitelji navode za donošenje privremene mjere ne opravdavaju izdavanje privremene mjere kojom bi se zabranilo izvršenje oduke o odabiru društva Top Radio d.o.o. kao najpovoljnijeg ponuditelja te davanje koncesije za obavljanje djelatnosti pružanja medijske usluge radija”, navodi se u jednom od rješenja. No, s druge strane, i Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti dostavila je Agenciji za elektroničke medije u četvrtak 9. rujna dopis i zapisnik u “kojem je utvrđeno da nakladnik Top Radio d.o.o. zadovoljava propisane prostorne i tehničke uvjete te da Agencija može pristupiti potpisivanju Ugovora o koncesiji”.
U Agenciji za elektroničke medije ističu i da su još početkom tjedna uputili Državnim nekretninama d.o.o. upit o statusu poslovnog prostora u posjedu trgovačkog društva Enter IQ d.o.o. na adresi Palmotićeva ulica 7 u Zagrebu, gdje je i sjedište Top Radija čiji je vlasnik i direktor Ivan Jurić Kaćunić.
– Agencija do danas nije dobila odgovor te je uputila požurnicu, ističe se u priopćenju.
Reakcija medijskog regulatora uslijedila je nakon što je u medijima objavljeno da je Kaćunić ostao bez prostora u Palmotićevoj ulici u kojem je i sjedište Top Radija.
Prema pisanju Media Dailyja, Državne nekretnine raskinule su ugovor s tvtkom Enter IQ, ali time i ugovor o podzakupu između tvrtke Enter IQ I Top Radija čiji je potpisnik, kako se navodi, bila ista osoba – “direktor i vlasnik obje tvrtke – Ivan Jurić Kaćunić”. Prema pisanju tog portala, sada je na potezu VEM koji će, kako se navodi, “kroz koji dan dobiti i službeno dobiti odgovor da je ugovor o podzakupu nevažeći” te stoga su ispunjene pretpostavke za oduzimanje koncesije za 101 MHz.
Pritom se, pak, poziva na tumačenje Zakona o elektroničkim medijima i navodi kako će “VEM donijeti odluku o privremenom ili trajnom oduzimanju koncesije ili dopuštenja pružatelju medijskih usluga ako utvrdi da je koncesija dana na temelju netočno iskazanih podataka važnih za donošenje odluke o odabiru najpovoljnijeg ponuditelja”.