SMOTRA FOLKLORA

Tradicija na trgovima: Zagreb slavi 1100 godina Hrvatskog kraljevstva

U Zagrebu je u punom jeku 59. Međunarodna smotra folklora, posvećena obilježavanju 1100 godina Hrvatskog kraljevstva, a ulice i trgovi grada ispunjeni su zvukovima, plesom i bojama tradicije iz cijelog svijeta
Zagreb: Nastup folklornih skupina u sklopu Međunarodne smotre folklora Neva Zganec/PIXSELL

U srcu Zagreba ovih dana vlada veselje, ritam, boje i bogata tradicija – u tijeku je 59. Međunarodna smotra folklora, jedna od najvažnijih kulturnih manifestacija u Hrvatskoj. Ovogodišnje izdanje posvećeno je velikoj obljetnici – 1100 godina Hrvatskog kraljevstva, a tema manifestacije usmjerena je na očuvanje i prikaz tradicijske kulture i identiteta.

Glavni zagrebački trgovi i ulice pretvoreni su u otvorene pozornice na kojima nastupaju folklorna društva iz cijele Hrvatske, ali i iz inozemstva. Program se održava na Trgu bana Jelačića, Zrinjevcu i Gradecu, koji se nakon pet godina vraća u smotru, nakon što je zbog posljedica potresa bio izvan funkcije. Upravo taj povratak simbolizira obnovu, kontinuitet i snagu tradicije.

U Zagrebu ovih dana nastupaju folklorne skupine iz Italije, Bugarske, Francuske, Gruzije, Sjeverne Makedonije, Čilea i Kostarike. Svaka donosi djelić svoje narodne baštine – kroz ples, glazbu, pjesmu, kostime i narodne instrumente. Smotra se tako pretvara u svjetsku proslavu raznolikosti i kulturne razmjene, s posebnim naglaskom na bogatstvo hrvatske baštine.

Građani i turisti oduševljeni: Ovako nešto se ne propušta

Zagrepčani i posjetitelji rado su se uključili u program, mnogi zastajkuju, snimaju nastupe i plješću izvođačima.

– Prekrasno! Idem svake godine. Ova manifestacija je srce ljeta u Zagrebu – kazala je gospođa iz Donje Dubrave, dok je turist iz Njemačke rekao da mu je ovo “najljepši doživljaj otkako je došao u Hrvatsku”.

Atmosfera je opuštena, srdačna i puna života. Mnogi građani ističu da ih smotra podsjeća na djetinjstvo, na obiteljske priče i narodne običaje koje su učili kroz pjesmu i ples. Za neke je to i snažan podsjetnik na vlastiti identitet, dok su drugima ovakvi događaji prilika za prvi susret s folklorom – osobito kod mlađih generacija.

Folklor kao ogledalo povijesti i identiteta

Smotra ima i važnu edukativnu i simboličnu ulogu. Ona ne prikazuje samo narodne plesove – ona oživljava povijest, stavlja je pred gledatelje i podsjeća na to tko smo i odakle dolazimo. Ove godine posebno se naglašava veza s hrvatskom državnosti – s temom 1100 godina Hrvatskog kraljevstva, ističe se veza s davnim povijesnim korijenima naroda.

Uz to, Smotra nasljeđuje dugu i vrijednu tradiciju organiziranog folklora u Hrvatskoj. Izravno se nadovezuje na smotre Seljačke sloge iz međuratnog razdoblja – kada su seljaci kroz pjesmu i ples prikazivali bogatstvo lokalne kulture i naglašavali razlike u odnosu na druge. Tadašnji folklor bio je sredstvo izražavanja narodnog ponosa, a danas je – kako se pokazuje i na ovoj smotri – i sredstvo dijaloga, povezivanja i razumijevanja.

Tvrtko Zebec: Svaki kraj ima nešto svoje – i to nas čini bogatima

Umjetnički ravnatelj Smotre, Tvrtko Zebec, istaknuo je kako ovogodišnja tema – tradicijska kultura i identitet – sažima ono što smotra želi prikazati.

– Želja nam je pokazati kroz nastupe folklornih skupina koliko je hrvatski identitet slojevit i mnogostruk. Svaka skupina ima nešto svoje, lokalno i posebno, i time je drukčija od drugih. Upravo to nas čini bogatima – jer cijenimo svoje, ali poštujemo i tuđe. Ove godine posebno se veselimo što se program vratio na Gradec, što nas vrijeme služi i što je raspoloženje izvrsno. Smotra traje već gotovo šest desetljeća i ponosni smo što se tradicija čuva i dalje – kroz pjesmu, ples, kostime i zajedništvo – poručio je Zebec.

Smotra traje do nedjelje navečer, a završni programi na glavnim gradskim trgovima najavljuju još bogat repertoar i priliku za sve koji žele osjetiti snagu baštine i ritam identiteta.

Događanja
Grad Zagreb