GASTRO: Božićni objed znači puricu z mlincima

2020-12-25-gastro-purica-mlinci

Obiteljska okupljanja u hladnije doba godine, i to pogotovo u vrijeme Božića, ne mogu proći bez mirisne, hrskave i meke purice s mlincima od koje svim gostima uvijek rastu zazubice. Pritom se posebno ističe zagorska pura, koja je postala sinonim bogate božićne obiteljske trpeze. Legenda kaže da su purice u Hrvatsku donijeli pavlini, a ovo raskošno jelo štovali su i na engleskom i bečkom dvoru kao pravu delikatesu.

Pura z mlinci je tradicionalno jelo hrvatske kuhinje, koja vuče podrijetlo iz Međimurja. Ovo jelo sastoji se od pečene purice, uz mlince umašćene u mast od pečenja kao prilog. Danas ovo jelo se jede na cijelom području Sjeverne Hrvatske, posebice za svečane prigode i blagdane. Diljem Hrvatske ovo jelo je još poznato pod imenom Purica s mlincima, a isto tako smatra se i kao klasik Zagrebačke kuhinje.

Sastojci:

1 kom purica (cijela)
2 kom jabuke
2 glavice crvenog luka
1 kom celer
3 kom mrkve
4 žlice svinjske masti
3/4 l pilećeg temeljca
2 češnja češnjaka
1 žličica začina
sol, papar

 

Način priprave:

Priprema purice kreće još na Badnjak, a prije pećnice treba proći dugu fazu soljenja, po mogućnosti dan prije. Na dan kad se peče utrljajte svinjske masti i začina, ako ste spretni može i ispod kožice, na način da se ona ne raspadne. No i utrljavanje u kožicu ima smisla.

Polovicu jabuke i glavice crvenog luka stavite u puricu kao nadjev, jer ćete na taj način zadržati njenu vlažnost iznutra. Dodatni savjeti – krila okrenite da ne zagore, a batake povežite zajedno komadom uzice.

Zatim narežite luk, mrkvu i celer na velike komade, stavite u posudu za pečenje, dodajte vino i pileći temeljac. Sve je to nužno da purica ne ostane suha. Još jedan način održavanja vlažnosti je prekrivanje alu folijom, ali ako to činite, onda ostavite otvorene “džepove” za strujanje zraka, odnosno pare. Jer, svako pečenje je, po zakonima fizike i kemije, ipak, samo reduciranje vlage iz namirnica.

Puricu stavite na pripremljenu rešetku kad se pećnica zagrije na 175 stupnjeva, što može biti i više ili manje, ovisi o snage pećnice.

Najbolji savjet za pečenje je – za svaki kilogram purice peče se pola sata, pa vi sami izračunajte koliko vam treba. Krilca i krajeve bataka zaštitite aluminijskom folijom, a isto učinite i s prsima. List folije je dovoljno štiti, a vrijeme kad rabite tu tehniku odredite sami, no uvijek vodite računa da se pečenka u svojoj cjelovitosti vizualno “izravna” kako bi svaki dio kožice bilo podjednako ispečen, sočan, ali i hrskav. Naravno, tijekom pečenja barem pet puta otvorite pećnicu i prelijte puricu sokovima iz posude ispod purice.

Priprema mlinaca je jednostavna: natrgajte ih na manje komade u posudu, prelijte vrućom vodom i procijedite nakon dvije minute, a zatim ih stavite u poseban lim za pečenje i prelijte sokovima od purice. Neko to voli još malo zapeći u pećnici par minuta.

Prigodom izbora salata nemojte puno filozofirati, najbolja je svježa zelena, a paše i salata od svježeg kupusa.

Gastro
Hrvatska